Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
Köşe Yazısı
Tahir DİNÇ
tatilpanosu@gmail.com
Kara Harp Okulu Seyri     24.02.2015

yazdır Paylaş   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   

Yazı Boyutu:Bir süredir çeşitli sektörlerde ki yoğun çalışmalarımdan dolayı gazeteciliğe çok zaman ayıramamaktaydım. Sevgili abim Altan Alkan´ın imtiyaz sahipliği yaptığı "Haber Odası" üzerinde yeniden bir köşeye sahip olmanın mutluluğu içerisindeyim. Çok özlediğim basın toplantılarına ise yakın zamanda tekrar katılacağım günü özlemle bekliyorum. Çünkü; şu an Türkiye´nin en önemli askeri okullarından "Kara Harp Okulu" içerisinde "Emniyet Muhafız Bölüğü" bünyesinde askerlik görevime devam ediyorum.
.

Askerlik ile ilgili tüm bildiklerinizi unutturacak, tüm tahminlerimi boşa çıkartcak bir askerlik yapıyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim; Kara Harp Okulu içerisinde bir çok farklı yerden Ankara´yı görme fırsatı edindim. Ankara her ne kadar seyri güzel bir şehir olmasa da geceleri tatlı bir atmasfore sahip oluyor. Özellikle ufak bir nöbet tutma eşiğindeysem.
.

Aslında yazmak istediğim çok şey var. Fakat bunları askerlik sonrasına saklıyorum. Tam olarak aklımda yazmak istediğim "ASKERLİK" ile ilgili konu kurgusu oluşmadı. Kara Harp Okulu Atatürk, Alparslan Türkeş gibi Türkiye´nin tarihini belirlemiş kişileri okuduğu okul olması bir başka değerli kılıyor, yapmakta bulunduğum askerliği. Fakat askere gelmeden önce askerlikle ilgili toz pembe bir rüyanın içerisinde olduğumu da belirtebilirim.
.

Zaman huzurlu huzurlu geçerken, ben bazen sıkıntılı dakikalarımda saatim üzerindeki saniyelere bakarak geçtiğini görüyor ve mutlu oluyorum. Kendi zor geçtiğini düşündüğüm hayatın aslında çokta zor değil hatta gayet keyifli olduğunu da gördüm. Nitekim zorluk kavramı değişken olsa da insan bünyesi hemen hemen bir birine benzer. Ne kadar limiti olduğu ise bellidir.
.

Öncelikle Askerlik vazifemi yerine getirirken en büyük zorlandığım nokta "Kırmızı Kart" dediğimiz kart olmakta. Maalesef ilgili karta para yükleme mutluluğuna erişemedim. Tüm Türkiye´de ki askeri birliklerde aynı sıkıntı var mı bilmiyorum. Fakat gerçekten askerliğimin her noktasına etki etmektedir. Acaba askerliğimi bitirdiğim gün kapıdan çıkarken son defa "Kara Harp Okulu´na" bakarken neler düşüneceğim. Bir elveda hüznü yaşayacak mıyım? Ya da arkama hiç bakmadan sadece çantamı taşırken bir taksiyi nereden çağıracağımı mı düşüneceğim. Arkadaşlarımla vedalaşırken içerimde oluşacak burukluk simama yansıyacak mı? Ya da hiç vedalaşmadan mı çekip gideceğim.
.

Askerlik içerisinde yaşantıyla alakalı olan bir durum var ki bir çok kere "ortada bir yanlış var" tekrarlarımdır. Çünkü gerçekten bazı bazı yanlışları düşünmekte ve bunların bilinçli mi yoksa şartlar gereğimi oluştuğunu düşünüyorum. Mevcut durumu iyileştirme çalışmaları doğal bir istek. İnsan bu isteğine engel koyamıyor. Zaten koymaması da gerekir. Çünkü "Pragmatiz" yaklaşıma göre insan gelişimi ancak mevcut durumunu iyileştirerek başarıyı getireceğine inanır. Bende de yaşantılar sonucu mevcut durumu iyileştirme eğilimi oluşmuş. Maalesef tüm askerlik sürecimde bu eğilimimi baskılamak zorunda kaldım ve sanırım 50 gün daha bu eğilimimi bastırmak zorunda kalacağım. Çünkü bireysel olarak düşünme eylemimiz pek kullandığı söylenemez.
.

Sıkıntılı günlerin kişisel gelişim için faydalı olduğu bilinen bir durum. Mesela ego durumları için bire bir ilaç konumunda. Çünkü iyi bir asker aslında kendi varlığından sıyrılmaktan geçiyor olmalı.Bu ise kısa süreçli gerçekeşcek bir durum değil. Hemde gerçekleşmesi için en sıkıntılı dönemi ilk ayları ve bu ilk sıkıntılı günleri yaşayıp duruma alıştım dediğimizde askerlik bitiyor. Uzun mu uzun bir yazı yazacağım, yazı da "Askere gidecekler için çok önemli tavsiyeler." diye bir başlık yer alacak. İlk adımlarından son adımlarına kadar nasıl bir sistemde hareket etmeleri gerektiğin belirtmek arzusundayım. Çünkü kendi sivil hayatların da karşılaşmaları muhtemel olmayan bir çok durum ile karşılaşacaklar.
.

Mesela; normal hayatta birisi sizi çağırdığında yavaş adımlarla sallana sallana yanına gidersiniz. Hatta giderken bir çiçek görür bakarsınız veya öyle şeyler işte yani yavaş gidersiniz. Fakat askerde durum hiçte öyle değil komutan size gel dediğinde koşarak gitmelisiniz. Hızlı gel dediğinde ise durum daha vahim uçmanız gerekli. Yavaş hareket diye bir sistem olmadığını zaten kavrancak bir durum, gibi ve benzeri yazılar olacak.
.

İlk Kara Harp Okulu içerisinde askerlik yapacağımı öğrendiğimde İnternet üzerinden araştırmalar yapmaya kalktım. Çokta bir veriye ulaştığım söylenemez. Hatta bir veriden bile bahsetmek zor. Nedense Türkiye´de ki her askeriye hakkında bir şeyler varken Kara Harp Okulu içerisinde askerlik yapanlarla alakalı ufak tefek bir kaç yazı haricinde bir şey yok.
.

Fakat şunu belirtmeliyim ki; Kara Harp Okulu faaliyetlerine en iyi şekilde devam edebilmek için kendi özel hayatlarından taviz veren o kadar çok insan varki. Sabah 6´da gelip akşam 10´a kadar görevlerinin başında olma durumlarından bahsediyorum. Askerlik sürecimde kadrolu askerlik yapan komutanların kazandıkları her kuruşun helal bir şekilde kazanıldığına şahit oldum.
.

Çevremdeki arkadaşlarımın önemli bir kısmı bedelli askerlikten yararlandı. Fakat gidebilecek güçünüz ve zamanınız varsa askerlik ortamını görmenizi tavsiye ederim. Çünkü bazı önemli duygularınız askerlik sırasında zirve yapabilmektedir. Hem de hayata kısa bir mola verip kendiniz olmaktan kurtuluyorsunuz. Derdiniz sadece nöbe tuttmak veya kaliteli bir akşam yemeği olabilir. Hatta o an için hayatınızda ki en büyük mutlululuk "Kırmızı Karta" para yüklemiş olmanız olabilir.
.

Köşemde bu yazıyı yazarken izinde bulunuyorum. Sevgili abim "Murat Çatalcam" bu seçimde de İstanbul 4. Bölgeden Milletvekilliği seçimlerinde adaylığını koydu. Gerek karakter, gerekse insan sevgisi açısından Murat Çatalcam ilgili temsiliyet makamını hakeden değerli biridir. Kendisini tanıdığım 8 yıllık süreçte olumsuz bir duyguyu kendisinde asla görmedim. Nitekim bu seçimde kendisinden çokta umutluyum.
.

Haber Odası bünyesinde sık sık gündeme, hayata veya veya gerekli/gereksiz bence olan şeylere değinmeye çalışacağım.
.

Takip edilmek dileğiyle...

Bu içeriği oyla

Bu yazı şimdiye kadar 966 defa okunmuştur.
Toplam Yorum sayısı 1
Sen de
Yorumlar
altan alkan - 24 Şubat 2015

bır an once al teskerenıde bısmıllah dıyelım hayata allah yar ve yardımcın olsunYazara Ait Diğer Yazılar
Kara Harp Okulu Seyri
Kredi Kartı İle İlgili Şikayetler
Sohbet Üzerine Yeni Yapılanma
İnternet Reklamcılığının Sonraki Evresi
Kara Harp Okulu – Ankara
Bank Ukash İle Güvenli Alışveriş Yapın
Mizah
Kara Harp Okulu – Tercih Edecekler Okusun
Kara Harp Okulu – Değişim
Kara Harp Okulu – Lojistik Destek Komutanlığı Ulaşım
Benim Bahçemdeki Güller Siyahtı

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1488 Yorum : 0
Okunma : 1445 Yorum : 0
Okunma : 1247 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ