Arkeologun Sır Notu

Zeugma Müzesi´nde görevli arkeolog Merve Kaçmış´ın intiharı birçok soru işaretini de gündeme taşıdı. Hürriyet, Kaçmış´ın intiharından önce bıraktığı notun detaylarına ulaştı. Soruşturma dosyasına giren notta, ´Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var izleyince göreceksiniz´ ifadesi yer alıyor.

GAZİANTEP Zeugma Müzesi´nde görevli olan bir arkeolog 2018´de açığa alındı. İtiraz üzerine 2019´de görevine geri döndü. Ancak geri dönen arkeolog, İl Kültür Turizm Müdürlüğü´ne tayin edildi. Tayini çıktığı için üzerine zimmetli olan 9 bin eserin başka bir memura devredilmesi gerekiyordu. Bu 9 bin eserden 100´ünün müze kayıt numarası bulunmuyordu. Müze yönetimi aynı müzede görevli arkeolog Merve Kaçmış´tan, eserleri en kısa sürede kendi zimmetine almasını istedi.

‘KARŞILAŞTIR´

Arkeolog Merve de kayıt numarası olmayan eserleri müze kayıt defterinde yer alan eserle karşılaştırdıktan sonra devralacağını söyledi. Ancak iddiaya göre müze yönetimi numarasız 100 eserin karşılaştırılması yapılmadan zimmet edilmesi için Merve Kaçmış´a baskı uyguladı. Buna göre Merve kendisine uygulanan mobbinge dayanamayıp Diyarbakır´da yaşadığı apartmanın sekizinci katından atlayıp intihar etti.

N TOKSOY