Süper Lig A.Ş. geliyor

Gümüşdağ: "Profesyonel liglerinin yayın hakları ve sponsorluk gelirleri dahil, tüm gelir kaynak yönetimlerinin Kulüpler Birliği tarafından üstlenilmesi gerekmektedir. En kısa sürede Süper Lig A.Ş.´nin kurulması gerekiyor."

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Süper Lig´in kaynak yönetiminin Kulüpler Birliği tarafından yapılmasının zamanı geldiğini, bir an evvel Süper Lig AŞ´nin kurulması için tüm kulüplerin mutabakat içinde olduğunu söyledi. Haliç Kongre Merkezi´ndeki toplantı sonrası açıklama yapan Gümüşdağ, Türkiye profesyonel liglerinin yayın hakları ve sponsorluk gelirleri dahil olmak üzere tüm gelir kaynak yönetimlerinin Kulüpler Birliği tarafından üstlenilmesi konusunu görüştüklerini söyledi. "Dünyadaki örneklere tek tek bakıldığında Türkiye´de geç kalınmış bu sürecin bir an evvel başlaması lazım" diye konuşan Gümüşdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

KURUMSALLIK GEREKİYOR

"Katılan tüm kulüp temsilcileri mutabakat içinde. Türkiye´de yayın ihaleleri ve sponsorluklar dahil tüm ticari kaynak yönetiminin yakın bir gelecekte mutlaka Kulüpler Birliği tarafından üstlenilmesi gerektiğine inanıyoruz. Tıpkı İngiltere Premier Ligi, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A ve Fransa Ligue 1 gibi Süper Lig´in de kaynak yönetiminin Kulüpler Birliği tarafından yapılması zamanı gelmiştir. En kısa sürede Kulüpler Birliği Vakfı altında Süper Lig A.Ş.´nin kurulması gerekiyor. Bu şirketin tamamen şeffaf ve kurumsal sorumluluk ilkeleriyle yönetilmesi, bağımsız bir denetim mekanizması tarafından denetlenmesi hedeflenmeli." GELECEK hafta Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile görüşeceğini belirten Gümüşdağ, "Sonra da Sayın Spor Bakanımızı, Sayın Başbakanımızı ve Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret edeceğiz, bu konuyu kendilerine anlatacağız, arz edeceğiz" dedi. Premier Lig ve Bundesliga yöneticileriyle İngiltere ve Almanya´daki işleyiş hakkında görüşeceklerini aktaran Göksel Gümüşdağ, bir sonraki toplantının, Süper Lig A.Ş. şirket yapılanması detaylarını tartışmak için 7 Nisan Salı günü yapılacağını söyledi. Gümüşdağ, "Süper Lig A.Ş.´nin bir an evvel kurulması için hepimiz mutabakat içindeyiz. Hazırız ve bugün itibarıyla harekete geçmiş bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

2017 İHALESİ BÜYÜYECEK

YAYIN ihalesinin Kulüpler Birliği tarafından yapılması gerektiğine inandıklarını dile getiren Gümüşdağ, "Dolayısıyla 2. aşamasında da yayın gelirinin, 2017 yılındaki yayın ihalesinin 1-1,5 katı büyüyeceğine inanıyorum. Havuz dağılımı ve diğer konularla ilgili konuşmadık. Öncelikle dünyada örnekleri olduğu gibi ilk önce yayın ihalesi, sponsorlukları ve pazarlamanın hepsinin Kulüpler Birliği Vakfı üzerinde oluşmasının ve 2017 yılında yayın ihalesinin Kulüpler Birliği tarafından yapılmasında anlaştık" diye

konuştu.

İHALEDE HEDEF 700 MİLYON $

Süperlig A.Ş.´nin kurulmasıyla kulüpler, toplamda 700 milyon dolar civarında bir gelir elde edilmesini planlıyor. TFF tarafından yapılan son ihalede kulüplerin alacağı toplam rakam 400 milyon dolar olarak belirlenmişti. Yeni uygulamayla bu rakamın 1-1.5 katı bir rakama ulaşılması hedefleniyor. Bu arada Avrupa´nın önde gelen ligleri İngiltere, Almanya ve İspanya´da lig maçlarının yayın hakları nasıl pazarlanıyor. İşte liglere göre pazarlama şekilleri:

İNGİLTERE-PREMİER LİG: Bu ligde havuz sistemi var. Maç yayın hakları, kulüplerin kurduğu ve ligi yöneten Premier Lig Pic. Şirketi tarafından pazarlanıyor.

ALMANYA-BUNDESLİGA: Havuz sistemi kullanılıyor. Yayın hakları ise Kulüpler Birliği tarafından pazarlanıyor.

İSPANYA-LA LİGA: Ligdeki her kulüp kendi yayın haklarını kendisi pazarlıyor. Ancak 2016-17 sezonundan sonra La Liga´da da havuz sistemine geçilecek

F.BAHÇE İLE TRABZON YOK

Kulüpler Birliği Vakfı´nın dün Haliç Kongre Merkezi´de gerçekleştirdiği toplantıya 16 kulübün temsilcileri katıldı. Sadece Fenerbahçe ve Trabzonspor´un temsilcileri yer almadı. Bu iki kulübün de yetkilileri arayarak, mazeret bildirdiği öğrenildi

TAM DESTEK VERİYORUZ

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ´ın beyan ettiği fikre katıldıklarını söyledi. "Amerika´yı yeniden keşfetmeye gerek yok" diyen Fikret Orman, "Benzer modellerle Süper Lig AŞ´nin kurulması ve bu gelirleri kulüplerin yönetmesi üzerinde desteğimizi tamamıyla vereceğimizi söyledik. Toplantıda bulunan bütün kulüpler aynı fikirde oldu. Yavaş yavaş şekillenmeye başlar" ifadelerini kullandı. KULÜP olarak gelirlerin ne kadar yükseleceği yönünde bir beklentiyle toplantıya katılmadıklarını vurgulayan Orman, "Böyle bir hesap içinde gelmedik. Katkı vermek istememizin nedeni bir hesaptan dolayı değil. Doğrusu budur diye katıldık. Yoksa ´buradan şu gelir, şöyle olur´ diye gelmedik" şeklinde konuştu

EN YÜKSEK GELİR İNGİLTERE´DE

Kulüpler Birliği, yayın gelirleri için arayışta. Başkan Göksel Gümüşdağ, yayın gelirleri ve diğer konuların pazarlanması için Süper Lig AŞ´nin kurulmasına karar verildiğini açıklarken, Avrupa´nın 4 büyük liginin yayın gelirleriyle ilgili hazırlanan raporu üyelerle paylaştı. Rapora göre, Avrupa´da en büyük yayın gelirini İngiltere Premier Lig alıyor. Premier Lig, 1,4 milyar euro TV geliriyle Avrupa´daki 4 büyük lig içinde en çok kazanan organizasyon oldu. İtalya Serie A 829 milyon, Almanya Bundesliga 628 milyon ve Fransa Lig 1 ise 590 milyon euro yayın gelirine sahip. Ligde yer alan 20 takımın ortak olduğu şirkette, kulüpler, başkan ve üst yönetici seçip, yönetim kurulunu kendileri belirliyor. Bu ligde küme düşen takımlara üç yıl boyunca "paraşüt ödemesi" yapılırken, yayın gelirlerinin %50´si, 20 takıma eşit olarak bölünüyor. Gelirlerin %25´i lig sonu puan durumuna göre dağıtılırken, kalan %25´lik bölüm de yayınlanan maç sayısına göre veriliyor.

Altan ALKAN

http://www.kredivekartmasrafi.com/

http://altanalkan.org

http://altanalkan.com.tr

http://www.tuketicidanismanligi.com

http://www.kacakkullanimbedeli.com

http://www.kkbedeli.com

http://www.elektrikkayipbedeli.com

http://www.sayacokumabedeli.com

http://haksızkazanc.com

Kaynak :fotomaç

Editör :Fatih ÖZTÜRK