Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

500 üniversiteden biri Türkiye


19 Ağustos 2010 Perşembe - 00:00


Yazı Boyutu:


2010 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması açıklandı.

 

Her yıl yapılan dünyanın en iyi üniversiteleri seçiminde Harvard Üniversitesi 8. yılında da birinci olurken, Çin´deki üniversitelerin yüksek performansı dikkat çekti. Türkiye´den ise listeye giren tek üniversite 424. sıradaki İstanbul Üniversitesi oldu.        

2003 yılından bu yana Şanghay Ciao Tong Üniversitesi´ne bağlı bir merkezin yaptığı araştırmada, bu yıl ABD ilk 10´a 8, ilk 100´e ise 54 üniversitesini sokarak, listenin en iddialı ülkesi oldu. Harvard Üniversitesi´nden sonra ABD´den ilk 10´a giren üniversiteler Berkeley, Stanford, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, California Teknoloji Enstitüsü, Princeton, Columbia ve Chicago üniversiteleri olarak sıralanırken, ABD´nin prestijli okullarından biri olan Yale Üniversitesi de listede 11. oldu.        

İngiltere´nin Cambridge ve Oxford üniversiteleri, sıralamada ilk 10´da yerini aldı, fakat önceki yıllarda sıralamada 40 üniversiteye sahip olan İngiltere, bu yıl sıralamamaya 38 üniversite sokabildi.        

Şangay Ciao Tong Üniversitesi, 2004 yılında listeye 16 üniversite sokabilen Çin´in bu sayıyı 2010 yılında 34´e çıkardığını açıklayarak, Asya´da yüksek öğrenim alanındaki gelişmenin altını çizdi.        

Çin´in ilk 200´e giren üniversiteleri Pekin, Çinghua ve Çin Hong Kong Üniversitesi olurken, Tayvan´daki Ulusal Tayvan Üniversitesi de listede yerini aldı.        

Araştırmada kriter olarak, Nobel ödülü kazanan mezun ve akademisyen sayısına, adı çokça geçen araştırmaların sayısına, ileri gelen dergilerde basılan ve yayımlanan makale sayısına, enstitünün büyüklüğüne oranla kişi başına düşen verim göz önünde bulundurulurken, liste daha çok bilimsel araştırma başarılarına odaklanıyor.        

Asya´daki en yüksek başarıyı gösteren 2 üniversite 20. sırada Tokyo Üniversitesi ve 24. sırada Kyoto Üniversitesi olurken, Japonya´nın genel sıralamadaki başarısı önceki yıla oranla düştü; geçen yıl listeye 31 üniversite sokan Japonya, bu yıl sadece 25 üniversiteyle temsil edildi.        

Avustralya´dan ise Ulusal Avustralya Üniversitesi 59. sırada yer alırken, geçen yıl 75. sırada olan Melbourne Üniversitesi  Elizabeth Blackburn adlı mezunun 2009´da Fizyoloji ve Tıp dalında Nobel Ödülü almasıyla bu yıl 62. sıraya yükseldi.        

Ortadoğu ülkeleri de 2010 sıralamasında ilerleme gösterdi. Suudi Arabistan ilk 500´e 2 üniversiteyle dahil oldu. Listeye giren Suudi üniversiteleri, Kral Suud Üniversitesi ve Kral Fahd Suudi Arabistan Petrol ve Maden Üniversitesi olarak sıralandı.

Bahar Kumaş
Kaynak : Ntvmsnbc 

 

Bu haber sizden önce 2897 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Meslek kurslarına sahip çıktı
Meb öğretmen açığı sayısını aç
Öğretmenlik başvuruları başlad
Engelli öğrencilere kolaylık
Dünya Üniversiteler Kongr
ÖSYM´ye suç duyurusu
Burs ve kredi başvuruları başl
Öğretmenler 1 Eylülde işbaşınd
Korkuyla 3 Yıl Daha Eğiti
KPSS rekortmeni karı koca
Öğretmenlere 7 yıl zorunl
YÖK´ten vahim KPSS rap&#
YÖK´ten KPSS skandalına
MEB´ten kızlar için taşı
Üniversitelere kayıtlar yarın
Öğretmen atamaları yarın yapıl
En düşük okul alışverişinin ma
Üniversite harçlarına zam yok
KPSS´de düğüm nasıl çözü
Öğretmen adaylarına yeni sınav

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1557 Yorum : 0
Okunma : 1512 Yorum : 0
Okunma : 1333 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ