Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Beynin şifrelerini çözecek sis


18 Ağustos 2010 Çarşamba - 00:00


Yazı Boyutu:


Hala büyük sırlar barındıran insan beyniyle ilgili Türk bilim adamları bir büyük buluşa daha imza attı.

 

Hacettepe ve Atılım Üniversitesi mühendislerinin ortak çalışmasıyla, halen pek çok bilinmeyeni barındıran beynin şifrelerinin çözümüne bir adım daha yaklaşıldı. Türk mühendislerin büyük oranda yerli kaynaklarla geliştirdiği sistem, beynin elektriksel işlemlerinin x, y, z koordinatlarını milimetrik olarak hesaplayabiliyor.

Uluslararası yayını yapılan ve patent başvuru hazırlıkları süren sistem sayesinde şizofreni, epilepsi gibi nörolojik hastalıklarla yetenek, zeka gibi kavramların da çok daha net olarak ortaya konulması bekleniyor.

Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Baysal ve Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Şengül´ün ortak geliştirdiği sistem, mevcut yöntemlere göre, düşük hata oranı, kolay kullanılırlığı, ucuz ve güvenilirliği ile bilim çevrelerinin de dikkatini çekiyor.

Doç. Dr. Uğur Baysal, AA muhabirine bilgi verirken, elektronik ve biyomedikal mühendisi olarak beyin araştırmaları konusunda cihaz ve yazılım geliştirme üzerine yurt içi ve yurt dışı kaynaklı çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

Bir çeşit elektrik üreten cihaz olan beynin elektriksel aktivitelerinin yerinin doğru tespit edilmesinin önemine işaret eden Baysal, mevcut yöntemlerin insan faktörüne dayalı olarak çalıştığını ve hatalı sonuçlar verdiğini söyledi.

Beyinde en dış tabaka olan kortekste oluşan beyinsel aktivitelerin ölçümünün hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli rol oynadığını belirten Baysal, ´´Buradaki işlemler, bir hastalığın başlangıcı da sonucu da olabilir. Beyin ne kadar iyi bilinirse hastalıkların tedavi süreci de o kadar çabuk olacaktır´´ diye konuştu.

TÜRK BİLİMİNDEN YİNE BİR İLK

Doç. Dr. Baysal, Yrd. Doç. Dr. Şengül´ün doktora tez çalışmasının bir bölümünü oluşturan ve yaklaşık 4 yıl süren çalışmaları sonunda beynin elektriksel aktivitelerinin x, y ve z koordinatlarını hatasız şekilde belirlemeye yardımcı olan bir sistemi geliştirmeyi başardıklarını bildirdi.

Mevcut yöntemlerin bu koordinatları tespitinde 8 milimetreye kadar hata yaparken, geliştirdikleri sistemle bu hatayı 1 milimetrenin de altına düşürdüklerini belirten Baysal, ´´Böylece sistemimizde, neredeyse hata payı yok diyebiliriz. Sistem, baş etrafında 360 dereceyi 7-8 dakikada dönerek sürekli fotoğraf çekimi yapıyor. Bu bilgiler doğrultusunda bilgisayar yazılımları ile elde edilen elektrot konumları da elektriksel işlevlerin yerini tespit etmede kullanılıyor´´ dedi.

Baysal, sistemlerini uydu ve uçaklardan dağ ve ovaların koordinatlarını veren fotogrametri biliminin mantığına benzer şekilde çalıştığını kaydetti.

´´SİSTEM TEKNİKERSİZ ÇALIŞIYOr´´

Yrd. Doç. Dr Gökhan Şengül de elektrotları renk kodlarıya tespit eden çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

´´Her bir elektrodun fotoğraflarda ayırt edilmesi gerekiyor. Bunun için de bir görüntü işleme ve örüntü tanıma algoritması geliştirdik. Sistem, bu sayede tam otomatik olarak çalışır hale geldi. Böylece bilgisayarda tek tuşa basarak kamerayı baş etrafında döndürüyoruz. Fotoğraf makinesi, beynin içeriğini görmüyor ancak başın yüzey bilgisini alıyor.

Dönme bittikten sonra da fotoğraflar bilgisayara aktarılıyor ve bir başka butonla da elektrot konumları çıkarılıyor ve böylece bu tespitler kullanıma hazır hale geliyor. Bu işlemler sırasında bir teknikere bile ihtiyaç duyulmuyor. Sadece bilgisayar kullanabilen herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir sistem.´´

Çalışmalarının özellikle tıp bilimine katkısının büyük olacağını söyleyen Şengül, ´´Sistem, kişilik, öğrenme, müziksel ve matematiksel zeka gibi yeteneklerin de şifrelerinin bulunmasına büyük katkı sağlayabilecek. Şu an kimsenin tam olarak çözemediği beyinle ilgili kodlara ulaşım kolaylaştırabilecek´´ dedi.

Sistemlerinin nörologların, psikiyatri uzmanlarının sağlıklı ve doğru çalışabilmesi için güçlü bir araç olacağını kaydeden Şengül, b&oum

Bu haber sizden önce 1621 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
YouTube RapidShare mi olacak?
iOS4 işletim sistemi kullanımd
Bu mesaja dikkat
iPhone 4 Rezaleti
İnternetle ilgili ürperten ger
Tarihin akışını değiştirecek k
Bilim kanıtladı: Çirkin kadın
Bu akıllı telefonlara dik
Türkiye´nin yarısı inter
Hacker´lar yine Apple´ı vurdu
Firefox 4´ten Pazartesi sürpr
Google geri adım attı
Çirkinler için site kuruldu
Apple´ın üçüncü bombası
7 gezegenlik yeni güneş sistem
Suyun da ´su´yunu
Chat yapanlar risk altında
Dünya sineması ondan s
Facebook´ta ´kara
PES 2011 artık Türkleşti!

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1142 Yorum : 0
Okunma : 1121 Yorum : 0
Okunma : 934 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ