Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Dünya Üniversiteler Kongr


18 Ağustos 2010 Çarşamba - 00:00


Yazı Boyutu:


Küresel sorunlar çerçevesinde üniversitelerin yeni hedef ve görevleri üzerinin tartışılacağını bildirdi.

 

Dünya Üniversiteler Kongresi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, 20-24 ekim tarihleri arasında düzenlenecek "Dünya Üniversiteler Kongresi"nde, küresel sorunlar çerçevesinde üniversitelerin yeni hedef ve görevleri üzerinin tartışılacağını bildirdi.

Prof. Dr. Akdemir, yaptığı açıklamada, hazırlıklarını 3 yıldır sürdürdüklerini kongreye dünyadaki tüm üniversiteler ile rektörler, öğretim üyeleri, politikacılar ve uluslararası sivil toplum örgütlerine davetiyeler gönderildiğini belirterek, "Onların görüşlerini aldık. Daha sonra da Türkçe ve İngilizce olarak afişler bastırarak dağıttık. Şimdi son hazırlıklara geldik" dedi.

Kongrede yaklaşık 400 civarında bildirinin yayınlanacağını aktaran Prof. Dr. Akdemir, "Düzenlenen oturumlar aracılığıyla bütün ülkelerin sorunu haline gelen konuları tartışacağız. Kongrede, ’Küresel Sorunlar Çerçevesinde Üniversitelerin Yeni Hedef ve Görevleri Neler Olmalıdır?’ sorusuna yanıt arayacağız" diye konuştu.

Küresel terör ve yoksulluğun bütün dünyanın ortak sorunu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akdemir, özellikle yoksulluğun zengin ülkelerin de sorunu olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: "Yoksulluğun çok yoğun olduğu ülkelerde huzuru ve dünya barışını sağlayamazsınız. O nedenle yoksulluğun, gelir dağılımındaki adaletsizliğin, sağlık hizmetleri ve eğitim imkanlarının yetersizliğinin giderilmesi gerekiyor. Dünya ve refah olanaklarından bütün insanların eşit oranda ya da performansları oranında yararlanmasını temin etmeniz gerekiyor. Böyle bir sistemi kurmanız gerekiyor.

Kuşkusuz bu sistem politikacılar aracılığıyla kurulur. Ancak onlara bu sistemi kurarken, bu yasaları çıkartırken, gerekli yasaları ve düzenlemeleri yaparken, raporları, projeleri ve bunların nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin uygulama yöntemlerini üniversiteler verecektir. Bu çerçevede bütün konuları konuşacağız. Küresel sorunların önlenmesinde üniversitenin rolü tartışılacak."

-2 BİN KATILIMCI BEKLENİYOr-

Prof. Dr. Ali Akdemir, kongreye Avrupa, Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Orta Doğu, Asya ve Balkan ülkelerinden 2 bin civarında yönetici, profesör ve öğretim üyesinin katılacağını ifade ederek, "Böyle prestijli bir organizasyonu yapmak ÇOMÜ için anlamlı bir olaydır" dedi.

Çanakkale’nin dünya kenti olmaya aday olduğuna işaret eden Prof. Dr. Akdemir, kentin sahip olduğu değerlerin, coğrafyasının ve kültürel potansiyelinin çok yüksek olduğuna vurgu yaparak, "Kongre, dünyanın uygar kenti olmak gibi bir vizyona sahip olan Çanakkale ile örtüşen bir şey olacak. Çanakkale ilini yönetenlerin de Çanakkale’yi bir dünya kenti, markalaşmış bir kent ve barış kenti yapmak gibi hedefleri var. Ve tabi kongre kenti yapmak gibi bir hedefleri var. Böylesine üst düzey bir kongreyi Çanakkale’de yapmış olmak bizim için çok anlamlı" diye konuştu.

-TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA BİR İLK-

Kongrenin, Türkiye, Çanakkale ve ÇOMÜ’nün tanıtımına anlamlı katkılar sağlayacağını anlatan Prof. Dr. Ali Akdemir, "Kongre için bir araya gelişin ötesinde, bu kısa süreli bir araya geliş, çok daha uzun süreli birlikteliklere aracılık edecektir" görüşünü aktararak, sözlerini şöyle tamamladı: "Üniversiteler Kongresi adına böyle bir etkinlik belki de dünyada ilk defa yapılıyor. Kuşkusuz benzer ve paralel etkinlikler yapılmıştır ama bana göre hem Türkiye’de, hem de dünyada bir ilk. Küresel sorunlara duyarlı olan tüm insanları kongre aracılığıyla oluşturulacak platforma davet ediyorum. O konuda görüşü olan insanların burada görüşlerini sunmalarını bekliyorum. Bizim kongrenin sonuç bildirgesinde yayınlayacağımız bildirgeye görüşlerini dahil etmeye bekliyorum."

 

Bahar Kumaş
Kaynak : Milliyet 

 

Bu haber sizden önce 3066 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Meslek kurslarına sahip çıktı
Meb öğretmen açığı sayısını aç
500 üniversiteden biri Türkiye
Öğretmenlik başvuruları başlad
Engelli öğrencilere kolaylık
ÖSYM´ye suç duyurusu
Burs ve kredi başvuruları başl
Öğretmenler 1 Eylülde işbaşınd
Korkuyla 3 Yıl Daha Eğiti
KPSS rekortmeni karı koca
Öğretmenlere 7 yıl zorunl
YÖK´ten vahim KPSS rap&#
YÖK´ten KPSS skandalına
MEB´ten kızlar için taşı
Üniversitelere kayıtlar yarın
Öğretmen atamaları yarın yapıl
En düşük okul alışverişinin ma
Üniversite harçlarına zam yok
KPSS´de düğüm nasıl çözü
Öğretmen adaylarına yeni sınav

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1556 Yorum : 0
Okunma : 1512 Yorum : 0
Okunma : 1332 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ