Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

´28 Şubat´ sesleri


11 Ekim 2010 Pazartesi - 11:38


Yazı Boyutu:


1995-1998 dönemine ait dinleme kayıtları çıktı.

Tutuklu Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın ofisinde bulunduğu öne sürülen zarfta, 1995-1998 dönemine ait dinleme kayıtları çıktı. Kasetlerde Veli Küçük, Mehmet Eymür ve Ahmet Özal´a ait kayıtlar da yer alırken Avcı, cezaevinden mesaj yolladı: Bütün kutsal değerler üzerine yemin ederim ki bende dinleme kayıtları yok. Zaten ofisimi aramadan 28 gün önce boşaltmıştım

‘Olay yaratan´ kitabı ‘Haliç´te Yaşayan Simonlar´ın yayınlanmasından kısa süre sonra yasadışı Devrimci Karargâh soruşturması çerçevesinde tutuklanan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın makam odasında ele geçirildiği öne sürülen 24 kasedin içinden ‘28 Şubat´ sürecini de içeren 1995 ile 1998 arasının etkili birçok isminin de ses kaydının çıktığı belirtildi.

Söz konusu isimler arasında eski MİT Kontraterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, dönemin Giresun Jandarma Bölge Komutanı ve halen ‘Ergenekon´dan tutuklu Veli Küçük ile işadamı Ahmet Özal da var.

Bu isimlerin bugünden itibaren tek tek ifadesinin alınması, ilk olarak bugün Eymür´ün, yarın da Özal´ın adliyeye gitmesi bekleniyor. Ses kayıtlarının varlığı önce Mehmet Ali Birand ile Fatih Altaylı´nın peş peşe mağdur sıfatıyla ifade vermesiyle ortaya çıkmış, bunun üzerine Avcı bir yazılı açıklamayla, ‘bütün kutsal değerler üzerine´ yemin ederek, söz konusu dinleme kayıtlarıyla hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirtmişti.

Avcı, kitabını yazdıktan sonra merkeze çekilmeyi istemiş, 28 Ağustos´ta Ankara´daki Araştırma Planlama Koordinasyon (APK) Dairesi´nde görevlendirilmişti. Avcı 28 Eylül´de Eskişehir´de değil, Ankara´da yeni görev yerinde gözaltına alınmıştı. Aynı gün Eskişehir´deki evi makam odasında aranan Avcı, getirildiği İstanbul´da Savcı Kadir Altınışık´a ifade vermeyi reddetmiş ve çıkarıldığı 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nce tutuklanmıştı.

Delil torbaları açıldı

Avcı´nın ev ve ofisinden alındığı belirtilen delil torbaları, tutanağa göre 30 Eylül´de saat 18.15´te Hâkim Rüstem Eryılmaz ile Avukat Bahtiyar Kurt´un huzurunda açıldı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nin tutanağına göre, delil torbalarının açılması esnasında hazır olabileceği belirtilen Avcı, cezaevinden gönderdiği yanıtta, katılmak istemediğini belirtti.

Sekiz sayfalık tutanağın Avcı´nın ofisinde elde edilen delileri içeren ikinci sayfasına şu not düşüldü:

“Büyük boyut sarı zarf üzerinde 24 adet teyp kaseti ve müştemilatta (makam odası) yazılı zarf açıldığında üzerinde 28.9.2010 yazılı paraf edilmiş siyah ve beyaz renklerde (24) adet 1´den 24´e kadar numaralandırılmış, ayrıca belirgin bir özelliği olmayan teyp kasetleri...”

Tutanağa göre, Avcı´nın eski makam odasında yapılan aramada elde edilenler arasında, bizzat Avcı´nın adının geçtiği herhangi bir unsurdan bahsedilmiyor.

Sıralanan deliller arasında; isimsiz ve imzasız harddiskler, CD´ler ara kablo, disk, Beşiktaş Ağır Ceza yazılı DVD, Bayrampaşa Belediyesi yazılı CD, Toplum Destekli Polislik Şube MD. yazılı CD, Eskişehir Sanayi Odası yazılı CD, Tepebaşı Belediyesi Yazılıkaya ve tarihi eser resmi bulunan CD, Eskişehir Hamamı ve Kaplıcaları / Odunpazarı Belediye yazılı CD, TRT Haber yazılı CD, 165. Yıl Klibi yazılı CD, bir cep telefonu yer alıyor.

Avukat: Aramada ben yoktum

Radikal´in görüşüne başvurduğu Avcı´nın avukatı Bahtiyar Kurt da, söz konusu kasetlerin ortaya çıkarıldığı öne sürülen arama sırasında kendisinin hazır bulunmadığını söyledi.

Avcı´nın o dönem yakın çalışma arkadaşı olan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, Radikal muhabirinin yönelttiği, 1995 -1998 yılları arasındaki bu illegal kayıtların emniyet bünyesinde elde edilip edilmediği iddiası karşısında, “Hiçbir bilgim yok” diyerek yorum yapmak istemedi.

Avcı, ‘kaset´tekilerle kavgalıydı

Hanefi Avcı, Susurluk Komisyonu´na verdiği ifadesinde Veli Küçük´ü ‘mafyayla çok sıkı irtibatta´ olmakla suçlamıştı. Avcı ‘MİT içinde çete kurdu´ dediği Eymür´le de mahkemelik olmuştu

Avcı´nın eski makam odasında çıktığı öne sürülen kayıtların özellikle 1995- 1998 arasındaki etkili isimlere ait olması, dinleme işleminin 1995 -1997 yılları arasında yapılmış olabileceğini düşündürüyor. Avcı, 1992-1996 arasında İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü´nde bulunmuş ve ardından terfi ederek Emniyet İstihbarat Dairesi´nde başkan yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Avcı, 4 Şubat 1997´de Meclis Susurluk Araştırma Komisyonu´ndaki ifadesinde, kasetlerde ses kaydı yer alan Veli Küçük´ü ‘mafya gruplarıyla çok sıkı irtibatta olmakla´

Bu haber sizden önce 3168 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
CHP Abant´ta kampa giriy
Büyükerşen CHP´ye mi kat
Azeriler Türk bayraklarını ind
CHP´nin türban tavrı net
İlk oylamada ‘kriz´ çıkt
İlk transfer Keçeciler
Hayrünnisa Gül AKPM´de k
Okay´dan Erdoğan´a
Terör örgütü koşulsuz silah bı
CHP mahkemeye gitmesin yeter
CHP´li Sav ve Anadol&acu
Son ülkücüler için özgürl
Sarıgül´ün binasına kurşun
AKP´yi destekliyor
Şok İddia !
Takma dişleri ağzından çıktı
Kılıçdaroğlu´ndan veto
Soylu´dan çarpıcı sözler
Kış aylarında egzersiz
Askere resepsiyon ayarı

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1569 Yorum : 0
Okunma : 1532 Yorum : 0
Okunma : 1360 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ