Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Yüzünüz hastalığı söylüyo


7 Ekim 2010 Perşembe - 00:00


Yazı Boyutu:


Prof. Dr. Emrullah Başar, bazı hastalıkların insanın yüzünde belirti verdiğini söyledi.

Hastalıkların teşhis edilmesinde yeni ve modern yöntemler kullanılmasına rağmen, bazı hastalıklar kendini hemen ele verir. Özellikle yüzün durumu hastalığın ne olduğu konusunda ipuçları sunar bize. Örneğin parkinson hastalığında donuk ve ifadesiz bir yüz hâkim iken kanser hastalarında hastalığın ilerlediği dönemde yanaklar çöker, burun yapısı ileri derecede belirgin hale gelir. Yüz ve göz durumunun hastalıklara işaret ettiğini söyleyen Erdem Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Emrullah Başar, vatandaşları yüz hallerine dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.
Genellikle yüzün soluk olması hastalık belirtisidir ve birtakım çareler aranmaya başlanılır. Oysaki sadece solukluk değil, yüzdeki birçok belirti hastalığın ne olduğunu ele veriyor. Emrullah Başaran, steroid hormonunun fazla salgılanması sonucu ortaya çıkan cushing hastalığında yüzün yuvarlak bir hal ve kilo almış bir görünüm sergilediğini belirtiyor. Başaran, "Yüzdeki belirtilere çok dikkat etmeliyiz. Bir anda ortaya çıkan belirtilerde daha da duyarlı olunmalı. Özellikle parkinson (beyinde dopamin salgılayan hücrelerin hasarı) hastalığında donuk ve ifadesiz bir yüz vardır. Hastanın yüzüne bakıldığında sevindiği, üzüldüğü ve ne düşündüğü anlaşılamaz. Akromegali (hipofiz bezinin ön bölümünün aşırı çalışması) hastalığında burun, yanak kemikleri ve alt çene büyümüştür. Hastanın dili de büyüdüğü için konuşması da değişir." diyor.
Zaman Gazetesi´nin haberine göre, Kanser hastalarında hastalığın ilerlediği dönemde yanakların çökmüş olduğunu dile getiren Başaran, burun yapısının da ileri derecede belirgin hale geldiğini belirtiyor. Kansızlıkta yüzün soluk olduğunu ifade eden Başaran, şöyle konuşuyor: "Halk arasında insanı taşa çeviren hastalık olarak bilinen ´skleroderma´da yüz sertleşmiş, dudak kenarındaki kırışıklıklar artmış, yüzün diğer bölgesindeki kırışıklıklar kaybolmuştur. Dudak kenarındaki kırışıklıklar da olmasa estetik yapılarak yüz gerdirilmiş zannedilir. Romatizmaya bağlı mitral kapak hastalığında ise dudaklar mor, yanaklar ise kırmızıdır."
Hastalıklar sadece yüze yansımıyor. Yüzde özellikle göz ve göz kapaklarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Göz ve göz kapakları birçok hastalığın habercisi. Emrullah Başar´ın verdiği bilgilere göre göz kapaklarında sarı lekelerin bulunması kan yağlarının yüksek olduğunu gösteriyor. Gözlerin büyümüş ya da öne doğru fırlamış gibi görünmesi hipertiroidi (zehirli guatr) işaret ediyor. Karaciğer, safrakesesi veya pankreas hastalığında gözler sararır. Kas güçsüzlüğü olarak da bilinen miastenia graviste hastalığında hasta göz kapaklarını yukarıda tutamaz, göz kapakları kapanıverecekmiş gibi gözükür.
Ses ve yüz hastalık habercisi
Başını farkında olmadan sürekli sallayan kişi aort kapak hastası (eklem romatizmasına bağlı kapakta daralma veya yetmezlik gelişmesi) olabilir.
Yüz bir tarafa doğru eğilmiş ise kişi yüz felci geçiriyordur.
Ses giderek kalın ve kaba bir hal alıyorsa tiroit bezi az çalışıyordur.
Ankilozan spondilit (romatizmal hastalık) hastalığında kişi, bir tarafa bakarken başını çeviremez, bütün vücudu ile döner.


Merve Şengül

Kaynak : İnternethaber

Bu haber sizden önce 2727 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Narkozsuz Bel ve Boyun Fitigi
Bebeği tehlikeye sokan sinyall
Gitgide Nomofobik oluyoru
Sezaryenla doğum azalacak
Yağ yakmak için bunu için
Mükemmel bacaklar için
Aman sağlığınızdan olmayın!
Stresin düşmanı ceviz
En ideal uyku süresi
Kansere karşı böğürtlen
Yıpranmış saçları onarma
Cildinize kış bakımı
Alkol ve gebelik
Anne sütü acıyı azaltıyor
Yüksek topuğa dikkat
Grip aşısı yaptırın
Çocukların beslenmesi
Depresyona kimler girer?
Kalp hastaları dikkat!
Doğal diş beyazlatma

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1566 Yorum : 0
Okunma : 1525 Yorum : 0
Okunma : 1357 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ