Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

İlk oylamada ‘kriz´ çıkt


7 Ekim 2010 Perşembe - 00:00


Yazı Boyutu:


TBMM, referandumda çıkan yüzde 58´lik ´evet´ oyuyla değişen anayasa uyarınca Anayasa Mahkemesi´nin yeni ya

TBMM, referandumda çıkan yüzde 58´lik “evet” oyuyla değişen anayasa uyarınca Anayasa Mahkemesi´nin yeni yapısı için yaptığı ilk üye seçiminde kriz yaşadı. Sayıştay´ın AYM üyeliği için önerdiği 3 isimden birisini seçmek üzere toplanan TBMM´de ilk iki turda Hicabi Dursun´un ismi öne çıktı. Dursun 3. tur oylamada AYM´nin yeni üyesi seçildi. Gizli oylamanın ilk turunda üye tamsayısının (550) üçte ikisi (367), ikinci oylamada ise salt çoğunluk (276) gerekiyor. Üçüncü tura ise önceki turda en çok oy alan iki aday giriyor ve en fazla oyu alan aday üye seçilebiliyor. CHP ve MHP milletvekilleri, adayların özgeçmişleri dağıtılmadan seçime gidildiği gerekçesiyle oylamalara katılmadı. 
Genç´ten itirazİlk tur oylamada Hicabi Dursun 259, Rıdvan Güleç 5, Cavit Özkahraman ise 3 oy aldı. Toplam 297 milletvekilinin oylamaya katıldığını belirten CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ilk turda 367 milletvekili irade beyan etmediği için seçimin gündemden düşürülmesi gerektiğini savundu.Akşener, tutumunu değiştirmeyerek ikinci tur gizli oylamayı yaptırdı. Ancak Dursun´un 263 oy aldığı oylama sonucunda, Güleç ve Özkahraman´a 1´er oy çıkarken, 40 oy geçersiz sayıldı, 16 oy boş çıktı. Adaylardan birisi 276´ya ulaşamadığı ve diğer iki adayın birer oy alması üzerine, en fazla oyu alan ikinci kişinin belirsizliği mini krize yol açtı.Akşener´in “10 dakika” diye ilan ettiği ara ise yaşanan anlaşmazlık nedeniyle yaklaşık bir saat sürdü. Akşener´in oylamaya ara verilmesi görüşünün kabul edilmemesi üzerine, bu kez AK Partili Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil Genel Kurula girerek, ikinci tur oylamayı tekrarlayacağını söyledi.MHP´li Vural itiraz ederek, “Dayatmanız kabul edilemez, zorbalık yapıyorsunuz. Parti memuru değil AYM üyesi seçiyorsunuz. Meclis böyle keyfilikle yönetilmez” dedi. CHP´li Kemal Anadol da “Israr ederseniz seçilecek isim şimdiden gayri meşru olur. Kanarya sevenler derneğine değil AYM´ye üye seçiyoruz. Biraz ciddi olalım” dedi. Tartışma sonrasında CHP´liler salonu terk ederken, MHP ve BDP´liler ise tekrarlanan ikinci tur oylamaya katılmadı.
Akşener: Bıktım bu tartışmadanAnadol, kuliste gazetecilere, “Akşener, verilen arada grup başkanvekillerini çağırdı. ‘Birisi çekilsin, oylama yenilensin, kura çekilsin´ gibi seçenekler sunuldu. Anayasada bu öngörülmüyor, biz ertelenmesini istedik. Akşener, tartışmalar üzerine ‘bıktım´ diyerek toplantıyı terk etti. Tekrarlanan oylama sonucunda Dursun 190, Güleç 31, Özkahraman ise 8 oy aldığı için, Dursun ve Güleç arasında 3. tur gizli oylama yapıldı. 3. tur oylamada ise Güleç´in oyları 6´da kalırken, 256 oy alan Dursun Anayasa Mahkemesi üyesi seçildi.
Kimi  seçtiğini bilmiyorlarReferandum sonrasında değişen anayasa hükümleri için ilk uygulama dün TBMM´de yapıldı ve milletvekilleri Anayasa Mahkemesi´nin yeni üyesi olarak Sayıştay üyesi Hicabi Dursun´u seçti. Ancak özellikle muhalefet milletvekillerinin, “Kimi seçtiğimizi bilmiyoruz, 3 adayın da özgeçmişi niçin dağıtılmıyor” diye sorması görüşmelere damgasını vurdu.TBMM Genel Kurulu´nda dün yapılan görüşmelerde gizli oylamayla Anayasa Mahkemesi´nin yeni üyesi tartışmalar ve tekrarlanan oylamalarla seçildi. Ancak özellikle MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural´ın, “Kimi seçtiğimizi bilmiyoruz, 3 adayın da özgeçmişi niçin dağıtılmıyor. Bugün (dün) seçim yapılması kararı dün (önceki gün) alındı. Aceleniz nedir?” diye itiraz etmesi dikkati çekti.TBMM Başkanvekili Meral Akşener de Vural´ın sitemine katılırken, “Sayıştay bize sadece isim listesi gönderdi, özgeçmişleri yok” demekle yetindi. Bu tartışmanın yaşandığı anlardan kısa süre önce ise saat 15.15´te Anadolu Ajansı tarafından her üç adayın özgeçmişlerinin haberleştirilmesi dikkat çekti.


Merve Şengül

Kaynak : Milliyet

Bu haber sizden önce 2850 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
CHP Abant´ta kampa giriy
Büyükerşen CHP´ye mi kat
Azeriler Türk bayraklarını ind
CHP´nin türban tavrı net
İlk transfer Keçeciler
Hayrünnisa Gül AKPM´de k
Okay´dan Erdoğan´a
Terör örgütü koşulsuz silah bı
CHP mahkemeye gitmesin yeter
CHP´li Sav ve Anadol&acu
Son ülkücüler için özgürl
Sarıgül´ün binasına kurşun
AKP´yi destekliyor
Şok İddia !
´28 Şubat´ sesleri
Takma dişleri ağzından çıktı
Kılıçdaroğlu´ndan veto
Soylu´dan çarpıcı sözler
Kış aylarında egzersiz
Askere resepsiyon ayarı

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1531 Yorum : 0
Okunma : 1485 Yorum : 0
Okunma : 1282 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ