Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Ünlü deprem uzmandan korkutan açıklama


17 Şubat 2020 Pazartesi - 22:18


Yazı Boyutu:


O ilde tehlike çok daha büyük…” Türkiye´nin aktif fay hatlarının geçiş güzergahında yer alması

ve deprem kuşağında bulunan ülkeler arasında yer alması nedeniyle gerek ülke içinde gerekse ülke sınırları dışında yer alan kara ve denizlerde büyük, orta ve küçük şiddetlerde depremlere pek çok kez maruz kalıyoruz. Son olarak Elazığ ve Malatya´da meydana gelen Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi verilerine göre 6.8 şiddetindeki depremin ardından yıkımlar meydana gelmiş ve bu yıkımlarda pek çok vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Öte yandan tüm bu deprem gelişmelerinin ardından konuyla ilgili olarak araştırma ve analizler yapan pek çok ünlü deprem uzmanında halkı bilgilendirmek amacıyla son dakika açıklamaları gelmeye de devam ediyor. En son Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya yaptığı açıklamalarla o ilimizde diğer tüm tehlikeli illerden daha fazla tehlike bulunduğunu açıkladı. İşte son dakika açıklamasına ilişkin tüm detaylar…

Ülkemizin Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu aktif fay hatlarının uzanış doğrultusunda yer alması ve deprem kuşağında bulunması nedeniyle çoğu zaman büyük, orta ve küçük şiddetlerde depremlere maruz kalıyoruz. En son olarak Elazığ ve Malatya´da meydana gelen 6.8´lik şiddetli depremin ardından yıkımlar meydana gelmiş ve pek çok vatandaşımız göçük altında kalarak hayatını kaybetmişti. İşte tüm bu gelişmelerin ardından konuya ilişkin pek çok deprem uzmanından yaptıkları araştırma ve analizlerin sonuçlarını son dakika açıklamalrıyla kamuoyuna duyurmaya devam ediyor. Son olarak Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya tarafından korkutan bir açıklama yapıldı. Doç. Dr. Kaya yaptığı açıklamada o ilimizle ilgili olarak korkutan bir gerçeği dile getirdi. İşte ünlü uzmanın son dakika açıklamalarından bazı satırbaşları

Denizli´de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya, birçok aktif fay hattının kesişiminde yer alan Denizli´nin, tarih boyunca bir kısmı yıkıcı olan çok sayıda depreme maruz kaldığını ancak sağlam zeminler üzerine yapılan güçlü binalar ile olası depremlerden en az hasarla çıkılabileceğini söyledi.

Denizli´nin üzerinde bulunduğu fay hatları konusunda çok sayıda araştırma gerçekleştiren PAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya, 5 ayrı fay zonunun kavşağında yer alan kent için deprem riskinin, Türkiye´deki 1. derece deprem bölgesinde yer alan birçok şehirden çok daha yüksek olduğunu vurguladı...

Denizli´nin üzerinde bulunduğu fay hatları konusunda çok sayıda araştırma gerçekleştiren PAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya, beş ayrı fay zonunun kavşağında yer alan Denizli için deprem riskinin, Türkiye´deki birinci derece deprem bölgesinde yer alan birçok şehirden çok daha yüksek olduğunu söyledi. Doç. Dr. Kaya, Denizli havzası kuzeyindeki Pamukkale ve Laodikya Fay Zon´ları ile güneyindeki Babadağ Fay Zonu´nun tektonik aktivitesi ile günümüzdeki yapısını kazandığını belirtti. Bu fay zonlarının oluşturduğu sismik tehlikeye ilave olarak, batısında Büyük Menderes ve Gediz grabenlerinin aktif faylarının, doğusunda Honaz Fayı ile Acıgöl grabeninin, güneydoğusunda Cankurtaran fayının ve kuzeydoğusunda ise Çivril-Baklan grabeninin aktif faylarının tehdidi altında olduğunu ifade etti..

KÖTÜ ZEMİN KOŞULLARI UZAKTAKİ DEPREMDEN BİLE ETKİLENMEYE NEDEN OLUR

Denizli´nin jeolojik olarak genellikle kum, çakıl, silt gibi gevşek zeminlerin üzerine kurulmuş bir yerleşim yeri olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Ali Kaya, yer altı sularının da yüzeye yakın olması nedeniyle bu etmenlerin olası bir depremin şiddetini ve hissedilme süresini arttırdığını kaydetti.

Kötü zemin koşullarında bulunan yapıların, uzakta meydana gelen depremlerden bile ağır hasar alarak etkilendiğini söyleyen Doç. Dr. Kaya, Aydın- Nazilli arasında 1653 ve 1899 yıllarında meydana gelen depremlerin oldukça uzak mesafelerde gerçekleşmelerine rağmen Denizli´de çok sayıda can ve mal kayıplarına sebep olduğunu ifade etti. 1899 yılında yaşanan depremin, merkez üssünden 70 kilometre mesafede bulunan Sarayköy´de 727 haneden 720´sinin yıkımıyla sonuçlandığını belirtti.

SİSMİK SUSKUNLUĞA DİKKAT

Antik dönemde Pamukkale ve Eskihisar- Laodikya fay zonları üzerinde meydana gelen, depremlerin Laodikya ve Hierapolis antik kentlerinin yıkılmasına neden olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ali Kaya, Denizli´de çok büyük hasara ve can kaybına neden olan 1717 depreminden günümüze kadar geçen yaklaşık 300 yıl içinde, en son 2019 yılında merkez üssü Bozkurt ilçesi olan 5.9 büyüklüğünde olmak üzere, büyüklüğü 6.0´ın üzerinde bir deprem yaşanmadığını dile getirdi. Bu sismik suskunluğun ise havzadaki yıllık yer değiştirme miktarlarına göre yaklaşık 6.5 - 6.6 büyüklüğündeki bir deprem potansiyeline ulaşmış olabileceğine işaret etti.

AKTİF FAY HATLARIN YAKININA BİNA YAPILMAMASI UYARISI

Aktif fay hatlarının yakınına bina yapılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Doç. Dr. Kaya, "Hierapolis sağlam bir zemin üzerinde olmasına rağmen, Pamukkale fayının tam üzerinde olduğu için yıkılmıştır. Kötü zemin şartlarının olduğu yerlerde de mümkünse yerleşim olmaması gerekir. Olması gerekiyorsa da binaların statik ve konum olarak doğru projelendirilmiş, demiri, çimentosu, kumu, işçiliği 17 Ağustos 1999 depreminden sonra çıkarılan yönetmeliğe uygun, istenen standartlarda olmalıdır. Bunlara uyulmazsa 1899 Nazilli depremindeki Sarayköy örneğini yaşamamız kaçınılmazdır. Fay hatlarından uzak sağlam zeminlerde, inşaat tekniğine uygun olarak yapılmış binalarda depremlerde büyük bir hasar olmaz. En son 6.8 büyüklüğündeki Elazığ depreminde kötü zemin koşullarına sahip Elazığ Ovası´ndaki yapı stoğunun yaklaşık yüzde 40´ı (40 bin daire) ağır- orta hasar görmesine rağmen, Elazığ´ın hemen bitişiğindeki sağlam kayalar üzerinde yer alan tarihi Harput yerleşimindeki Selçuklular´dan kalma yaklaşık 1000 yıllık yapılara hiçbir şey olmamıştır" dedi.

´YERLEŞİM YERLERİNİ OVALARA KURMAK DOĞRU DEĞİL´

Türkiye´nin birinci derece deprem kuşağında olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ali Kaya, binaların depreme daha dayanıklı hale getirilebilmesi için depremin hareket yönüne paralel olan perde duvar ve kolonlarının sıklaştırılması gerektiği önerisinde bulundu. Mevcut yönetmeliğe uygun yapılmayan eski binaların en kısa sürede kontrollerinin yaptırılıp kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesinin...

önemine vurgu yaptı. Ovaların yapılaşma için değil, tarım için elverişli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Kaya, yerleşim yerlerini ovalarda kurmanın, deprem açısından olumsuz etkilenmenin yanı sıra aynı zamanda sel baskınları, içme suyu ve kanalizasyon sorunlarını da beraberinde getirdiğini hatırlattı.

MES

Etiketler : Ünlü deprem uzmanından korkutan açıklama, Denizli, Doç Dr Ali Kaya, Deprem
Bu haber sizden önce 1278 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
MİTve askerden operasyon.
Öğrencilere uyuşturucu servisi
Kore´nin hakareti için b
Naylon Faturacıya Ağır ceza ge
Meclis´te tuhaf bir temi
Sarıgül´den şok karar
İthal silahla güvenlik olmaz
MHP´nin umudu AKP´nin iflası
Çelik´ten muhalefete ağır suçl
TBMM, tatile girmeyecek
O tartışmayı yeniden başlattı
Mardin´de patlama.!
O Bina Yıkılıyo.
Gülen battıkça batıyor.
Kız yetiştirme yurdunda isyan.
Fas Kralı 5 uçakla Türkiye´de
Demirtaş´tan hükümete ça
Fethullah Gülen kendini reddet
HSYK krizinin perde arkası
Bordo Bereliler dağlara ç

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1423 Yorum : 0
Okunma : 1375 Yorum : 0
Okunma : 1179 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ