Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Varank önemli açıklamalarda bulundu:


16 Şubat 2020 Pazar - 16:27


Yazı Boyutu:


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,

Buralardan yapılan ihracat 5 milyar dolara ulaşmış vaziyette" dedi.

Teknopark İstanbul 2. Etap Açılış Töreni´nde konuşan Varank, ülkeleri küresel rekabette öne çıkaran unsurların tarih boyunca farklılıklar gösterdiğini belirterek, 2000´lerden itibaren, araştırma-geliştirme ve yeniliğe yapılan yatırımların, ne denli önemli olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Özgün fikirleri olan, Ar-Ge´sini yapan ve inovatif ürünü piyasaya sunan yenilikçi girişimlerin, bu dönemin kazananları olmaya başladığını kaydeden Varank, şöyle devam etti:

"Artık başarmak için teknolojiyi sadece kullanmanız yetmiyor, teknolojiyi üretmeniz de gerekiyor. Teknolojiyi üretmek içinse, iyi işleyen bir yenilik ekosistemi artık mecburiyet. İşte biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 18 sene boyunca, bilime ve teknolojiye yaptığımız yatırımlar sayesinde güçlü bir ekosistem inşa ettik. Aynı zamanda, Milli Teknoloji hamlemizin vazgeçilmez paydaşları olan ekosistemdeki bütün oyuncuları fikirden ürüne, üründen pazara tüm süreçleri kapsayacak şekilde iyi kurgulanmış desteklerle teşvik etmeye başladık."

Özel sektör firmalarına 2008 yılından bu yana Ar-Ge Merkezi, 2016´dan itibaren ise Tasarım Merkezi belgesi verdiklerine dikkati çeken Varank, bu belgeye sahip firmaların vergi indirimi, sigorta primi desteği, gelir vergisi stopajı, damga vergisi istisnasından faydalanabildiklerini kaydetti.

Varank, "Teknoloji Geliştirme Bölgelerine ise vergisel avantajların yanı sıra, altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi gibi yatırımları için hibeler veriyoruz. Bu kapsamda Bakanlık olarak bugüne kadar verdiğimiz desteklerin tutarı 1 milyar lirayı aşmış durumda." diye konuştu.

Teknoparklarda yer alan firmaların mentörlük, iş eşleştirmeleri, ticarileşme ve ihracat desteklerinden de faydalandığını vurgulayan Vatank, şöyle konuştu:

"Bu bütüncül bakış açısının sonucu olarak bugün teknoparklarımızda 5 bin 593 firma faaliyet gösteriyor ve 47 bine yakın Ar-Ge personeli istihdam ediliyor. Buralardan yapılan ihracat 5 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Biz bu tutarın zamanla katlanarak artacağına, ülkemizden çıkan yeni markaların küresel piyasalarda kendine önemli yerler edineceğine inanıyoruz. Nitekim 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde de bu alanda kendimize hedefler koyduk. Ar-Ge yatırımlarında dünyada söz sahibi olan ilk 2 bin 500 firma içerisine ülkemizden 23 firmayı katmak istiyoruz. Yıkıcı teknoloji alanlarında, küresel ölçekte marka olacak en az 23 akıllı ürün geliştirmeyi ve piyasalara sunmayı istiyoruz. Tabii bunları yapacak, yenilikçiliğe odaklanmış, fırsatları en iyi şekilde değerlendiren girişimcilere ihtiyacımız var."

"2023´e kadar en az 10 Turcorn hedefimiz var"

Varank, "Biliyorsunuz girişim seviyesinden 1 milyar doların üzerinde değerlemeye ulaşan şirketlere Unicorn deniliyor. Dünya´da 400´ün üzerinde böyle şirket var ama içlerinde maalesef Türkiye´den bir firma yok. Türkiye´den de bu tip özgün, yenilikçi, fark oluşturan şirketlerin çıkması gerekiyor. Biz ülkemizden çıkacak böyle şirketlere kendi aramızda bir isim de verdik; bunlara ´Turcorn´ diyoruz. 2023´e kadar en az 10 Turcorn hedefimiz var. İşte teknoparklar, bahsettiğim tüm bu hedefleri gerçekleştirmede kritik bir rol oynuyor." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye´nin teknoloji tabanlı işlerde büyük bir sıçrama potansiyeline sahip olduğuna da değinen Mustafa Varank, şunları kaydetti:

"İstiyoruz ki nitelikli insan kaynağımız en üretken işlere odaklansın, fikri sermayesini ülkemizin geleceği için kullansın. Ar-Ge kampuslerimiz tersine beyin göçünün merkezi olsun, hem de dünyanın dört bir yanından üst düzey araştırmacıları bünyesine katabilsin. Küresel şirketler, inovatif faaliyetlerini ülkelerimizde açacakları merkezlerde yürütebilsin, geliştirdiğimiz altyapılardan en iyi şekilde faydalansın. Nitekim bugün, Alman BASF firmasının İnovasyon Merkezini de bu yerleşkede açmış oluyoruz. Ülkemizde 52 yıldır 6 farklı üretim tesisiyle faaliyet gösteren bu şirket, buradaki inovasyon merkezinde tarım, otomotiv, kişisel bakım, gıda çözümleri ve boya hammaddeleri gibi alanlarda farklı laboratuvarlar kuracak. Bölgedeki üniversitelerle işbirliklerini geliştirecek. Elbette, canlı iç pazarımız, coğrafi avantajlarımız, güçlü sanayimiz ve yine sanayimizdeki ürün çeşitliliği, firmanın bu kararı almasında etkili oldu. İşte bunun gibi örnekler, Türkiye´nin inovasyonda da bir global çekim merkezi olma hedefini perçinleyecek."

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın önderliğinde Türkiye´nin kalkınma konusunda dünyaya örnek gösterilen bir ülke konumuna geldiğini dile getiren Varank, sıradaki hedefin global anlamda bir ekonomik güç edinerek Türkiye´yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak olduğunu kaydetti.

Bakan Varank, konuşmasını, "Üniversiteler, araştırma altyapıları, teknoparklar, organize sanayi bölgeleri, özel sektör Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle yakın işbirliği içinde çalışmaya devam ediyoruz. Bakanlığımızın sunduğu destekler, bireysel girişimci adaylarından büyük şirketlere kadar herkese açık. Sonuç odaklı bir iletişim ve koordinasyon mekanizmasıyla, inşallah hedeflerimize teker teker varacağız. Teknopark İstanbul´un tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum." diye tamamladı.

MES

Etiketler : Sanayi, Bakan, Arge, firma, Teknopark
Bu haber sizden önce 1439 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Osmanlı´dan beri buraday
Banka isyan ettirdi!
İyimser Enflasyon Tahminl
Türkiye en cazip 18. piyasa
Tüketicinin güveni azaldı
1.5 milyon kişiye KEY müj
Bankalar Karamehmet´in peşinde
Migros ATM´leri hizmete
Benzine indirim!
Maliye´den özel sektöre
4200 euro maaşlı iş imkanı
Kurulan şirket sayısı arttı
Ergine´e göre işsizlik g
İstanbul köprülerinin 7 aylık
KEY ödemeleri başlıyor iş
Dolar haftaya nasıl başladı
THY´nin ilk yarı net kar
Transfer borsasında rakam
17 banka MASAK´tan geçer
Fırsatçıların ramazan vurgunu

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1423 Yorum : 0
Okunma : 1375 Yorum : 0
Okunma : 1179 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ