Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Flaş enflasyon açıklaması !


19 Mart 2015 Perşembe - 13:42


Yazı Boyutu:


Başçı, 2015 yılı hedeflerinin, enflasyonu yüzde 7´nin altına çekmek olduğunu söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ekonomik anlamda Türkiye´de çok güzel şeyler olduğunu söyleyerek bu yıl ki enflasyon hedefinin yüzde 7´nin altına çekmek olduğunu söyledi. Ekonomik göstergeleri kırmızıdan maviye dönüştürdüklerini anlatan Başçı, 2001 yılında çift haneli olan bütçe açığının, kısa sürede Avrupa´nın kritik eşik olarak kabul edilen yüzde 3´ün altına indiğini söyledi.

Başçı, Merkez Bankası ile Çanakkale Belediyesince Çanakkale Seramik Müzesi´nde düzenlenen "Kırmızıdan Maviye Çağdaş Türk Resim Sanat" sergisinin açılışındaki konuşmasında, Merkez Bankası koleksiyonundan derlenen eserlerden oluşan serginin, Çanakkale Zaferi´nin 100´üncü yılında Çanakkaleli sanatseverlerin beğenisine sundukları için mutlu olduklarını söyledi.

"GÖSTERGELER KIRMIZIDAN MAVİYE DÖNÜŞTÜ"

Erdem Başçı, kırmızıdan maviye geçiş için benzer bir benzetmeyi ekonomi açısından da yapılabileceğini vurguladı. Ekonomide de pek çok göstergenin kırmızıdan maviye dönüştüğünü anlatan Başçı, şu bilgileri verdi:

"Yani istikrarsız bir durumdan, istikrarlı bir ortama dönüştü. Bunlardan en önemlisi kamu maliyesi alanında yapılan ilerlemedir. 2001 yılında bütçe açığı çift haneli seviyelerde yani kırmızı seviyelerdeyken bugün yüzde 3´ün Avrupaca bir sınır olarak kabul edilen mavinin üst sınır olarak kabul edilen yüzde 3´ün altında bir bütçe açığımız var.

Kamu borcu da benzer şekilde yüzde 60 olarak kabul edilen mali sınırın oldukça altında iyi bir noktaya gelmiş durumda. Benzer bir gelişmeyi yakın dönemde cari dengede yaptık. Cari dengede yine mavinin sınırı olarak 5´i alırsak, 5´in altına doğru bu yıl cari açığımızı indirme mutluluğuna erişeceğiz. Burada da biliyorsunuz yine kırmızı sınır olarak alınabilecek olan 9´un üzerinde bir yerden cari açığı 2011 yılından itibaren kademeli bir şekilde adım adım daha güvenli, istikrarlı bir bölgeye çekiyoruz bu yıl. Bizim asli önceliğimiz olan, esas işimiz olan fiyat istikrarı alanında da enflasyonda yine malumunuz geçen sene haziran ayında yine kırmızı çizgi olarak alabileceğimiz yüzde 9´un üzerinde, yüzde 9.7´lik bir enflasyondan kademeli olarak önce turuncu bölgeye sonra sarı bölgeye geldik. Çok yakında da mavi bölge olan yüzde 7´nin altına inmeye gayret ediyoruz."

"GÜZEL ŞEYLER OLUYOR"

Merkez Bankası Başkanı Başçı, ufak bir çabayla, sağlam bir duruşla yüzde 7´nin altında bir enflasyonun bu yıl mümkün göründüğüne işaret ederek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bunu da mavi bölgeye getirmeye gayret ediyoruz. Geriye kaldı büyüme. Büyümeyle ilgili olarak da orta vadeli programdaki yüzde 4 ve üzeri mavi bölge olarak düşünülürse bunu da yukarıya doğru çekmek için çok güzel, önümüzde fırsat var. Bu fırsatta önümüzdeki birtakım küresel belirsizlik unsurları geride kaldığında ve yapısal reformlar adım adım haya geçtiğinde, enflasyon düştüğünde, reel faizler bununla birlikte kademeli bir şekilde daha da düştüğünde ciddi bir büyümede katkı söz konusu olacak ve 4´ün de üzerine önümüzdeki yıldan itibaren büyük ihtimalle çıkma ihtimalimiz oldukça yüksek. Dolayısıyla kırmızıdan maviye saydığım 4 farklı kategoride ekonomide de çok güzel gelişmeler oluyor ve olmaya devam edecek."

-

-

Altan ALKAN

-

http://www.KrediveKartMasrafi.com

http://www.AltanAlkan.org

http://www.AltanAlkan.com.tr

http://www.TuketiciDanismanligi.com

http://www.KacakKullanimBedeli.com

http://www.KKBedeli.com

http://www.ElektrikKayipBedeli.com

http://www.SayacOkumaBedeli.com

http://www.HaksızKazanc.com

-

Kaynak : Hürriyet

-

Editör   : Tolga HANOĞLU

-

-

Etiketler : Merkez Bankası , Erdem Başçı
Bu haber sizden önce 3508 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Osmanlı´dan beri buraday
Banka isyan ettirdi!
İyimser Enflasyon Tahminl
Türkiye en cazip 18. piyasa
Tüketicinin güveni azaldı
1.5 milyon kişiye KEY müj
Bankalar Karamehmet´in peşinde
Migros ATM´leri hizmete
Benzine indirim!
Maliye´den özel sektöre
4200 euro maaşlı iş imkanı
Kurulan şirket sayısı arttı
Ergine´e göre işsizlik g
İstanbul köprülerinin 7 aylık
KEY ödemeleri başlıyor iş
Dolar haftaya nasıl başladı
THY´nin ilk yarı net kar
Transfer borsasında rakam
17 banka MASAK´tan geçer
Fırsatçıların ramazan vurgunu

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1531 Yorum : 0
Okunma : 1485 Yorum : 0
Okunma : 1283 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ