Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Narkozsuz Bel ve Boyun Fitigi


20 Mayıs 2010 Perşembe - 00:00


Yazı Boyutu:


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM´nin bir tarih yazarak, 1982 Anayasasındaki en kapsamlı değişiklikleri gerçekleştirdiğini belir

BEL FITIĞI NEDENLERİ......

Öncelikle bel fıtığını tanımlamak, nedenlerini anlamamızı daha kolaylaştıracaktır. Omurgamızın alt kısmında yer alan ve 5 adet olan bel omurları arasında “disk” adı verilen elastiki kıkırdak dokunun aşırı yüklenmeler ve/veya yapısının bozulması sonucu bulunduğu yerden omurilik kanalına ve bacağa gelen sinirlere doğru yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkar. Bu kıkırdak dokunun yapısını bozan nedenlerin başında yaşlılık gelir, ayrıca dejeneratif romatizmal hastalıklar, bazı enfeksiyonlar diğer nedenlerdir. 

Aşırı yüklenme nedenleri arasında ise; obezite (aşırı kilo), bazı meslekler (ev hanımı, hamal, inşaat işçisi gibi ağır işlerde çalışanlar, uzun süre oturmak suretiyle masa başı işi yapanlar, garson, öğretmen gibi sürekli ayakta durarak çalışanlar, yoğun stres altındaki yöneticiler), ters ve ani yapılan bel hareketleri sayılabilir. 

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ: 

Bel ağrısı ile birlikte bir ya da her iki bacağa vuran ağrı, bacak ve/veya ayaklarda uyuşma, ayakta değişik derecelerde güç kaybı, yürümede zorluk, ileri evrelerde idrar kaçırma, iktidarsızlık ve büyük abdest tutamama görülebilir.

BOYUN FITIĞI NEDENLERİ: 

Bel fıtığında anlatılan mekanizmalar boyun fıtığı için de geçerlidir. Dolayısı ile nedenler de benzerdir. 

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ: 

Boyun ağrısı; bir ya da her iki omuz, kol-önkol ve elde ağrı, sırta ve kürek kemiğine yansıyan ağrılar, kollarda ve/veya ellerde uyuşma, güç kaybı, ileri evrelerde bacaklarda da kasılma ve/veya güç kaybı, yürümede ve denge sağlamada zorluk, hatta boyundan aşağıya felç durumu ile karşımıza çıkabilir.

BEL VE BOYUN FITIKLARI İÇİN KLASİK TEDAVİ YÖNTEMLERİ: 

Her bel ve boyun ağrısı fıtık anlamı taşımaz. Fıtıkların da yaklaşık % 95’i ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu yöntemler arasında; istirahat ve ilaç (ağrı kesici ve kas gevşetici) kullanımı, kilo verme, tam ortopedik yatak önerilmesi, yürüyüş, yüzme, egzersiz, fizik tedavi sayılabilir. 

KLASİK AMELİYATLARIN DEZAVANTAJLARI: 

Günümüzde en geçerli ameliyat tekniği “mikrocerrahi diskektomi” yöntemidir. Adından da anlaşılacağı üzere mutlaka mikroskop kullanılır. Ayrıca ameliyathanede mesafe tayini yapılmasında yararlanılan skopi adı verilen cihazın ve mikrocerrahiye uygun aletlerin de olması gerekir. Eğer mikrocerrahi tekniğin avantajlarını belirtirsek, diğer yöntemlerin dezavantajları da kendiliğinden anlaşılacaktır. 

Mikrocerrahi teknikte oldukça ufak bir yerden (yaklaşık 1 cm) girilir. Böylece daha az doku hasarı olur, yara iyileşmesi çabuk ve mükemmele yakın olur. Pansuman ve dikiş alma sorunu olmaz. Hasta çok hızlı bir şekilde ayaklanabilir ve yine kısa bir süre içersinde normal ev ve iş yaşamına dönebilir. 

Fıtığın tekrarlama (% 2’nin altında) ve yara sahasında enfeksiyon gelişme (yaklaşık % 0,5) riski düşüktür. En önemlisi de cerrahiye bağlı istenmeyen durumlar (komplikasyon) mikrocerrahi teknikte bariz şekilde (% 0,5’in altında) düşük olup, bu da hasta açısından oldukça konforlu ve güvenli bir ameliyat anlamına gelmektedir. 

NARKOZSUZ BEL AMELİYATLARININ AVANTAJLARI: 

Narkozsuz (epidural anestezi ile) bel ameliyatı maalesef hala çok az cerrah tarafından uygulanmaktadır ancak yakın bir gelecekte öneminin anlaşılıp, daha da yaygınlaşacağına yürekten inanıyorum. Bu yöntemde bir anestezi uzmanı hekim arkadaşımız belin uygun bir bölgesinden özel iğne ile kıl gibi ince bir kateteri, kemik ile omurilik zarı arasına yerleştirir, buradan bir takım ilaçların verilmesi ile ameliyat edilecek bel bölgesinin uyuşmasını sağlar. 

Ancak en önemlisi hastanın bacaklarında hareketlilik korunur. Bu yöntemle yapılan bel ameliyatlarının, doktor açısından avantajı; hasta ile birebir iletişim kurulabilmesi ki bu ameliyat sırasında ayak ve/veya bacak hareketlerinin kontrolüne olanak sağlar.
Bu haber sizden önce 2323 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Bebeği tehlikeye sokan sinyall
Gitgide Nomofobik oluyoru
Sezaryenla doğum azalacak
Yağ yakmak için bunu için
Mükemmel bacaklar için
Aman sağlığınızdan olmayın!
Stresin düşmanı ceviz
En ideal uyku süresi
Yüzünüz hastalığı söylüyo
Kansere karşı böğürtlen
Yıpranmış saçları onarma
Cildinize kış bakımı
Alkol ve gebelik
Anne sütü acıyı azaltıyor
Yüksek topuğa dikkat
Grip aşısı yaptırın
Çocukların beslenmesi
Depresyona kimler girer?
Kalp hastaları dikkat!
Doğal diş beyazlatma

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1566 Yorum : 0
Okunma : 1525 Yorum : 0
Okunma : 1357 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ