Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Toplam Yorum sayısı 3

Tofaş bu yıl 250 bin araç üretecek


11 Mart 2015 Çarşamba - 10:17


Yazı Boyutu:


Tofaş bu yıl 250 bin araç üretecek

Tofaş, 2014 yılında başlattığı 1 buçuk milyar Dolarlık yeni yatırımlarının 400 milyon Dolarlık kısmını tamamlarken, 2015 yılında 250 bin araç üretecek*jklerini açıkladı. Tofaş´ın yeni CEO´su Cengil Eroldu, basın mensuplarının sorularını cevapladı. 2014 yılında Türkiye pazarının 770 bin adet araç satışı seviyesinde kapandığına dikkat çeken Eroldu, “İç piyasada yüzde 10´luk bir küçülme gördük. Hafif ticari araç pazarındaki daralma ise 2013 yılına göre yüzde 4´te kaldı. Türkiye, Avrupa´nın orta hafif ticari araç üretim merkezidir. AR-GE yönetiminin iyi olmasının yanı sıra, kendi iç pazarında da satışlarının iyi olması gerekiyor. Hafif ticari araç pazarı genel küçülmeden daha az etkilense de henüz istediğimiz seviyede değildir. Ancak 2015 yılının ilk 2 ayındaki satış rekorları ve büyümeler bizim haklılığımızı ortaya koyuyor. 2014 yılında Türkiye´de 180 bin hafif ticari araç satışı oldu. K-2 belgesinde bir takım iyileştirmelere gidildi, bunun faydaları oldu. Ancak halen MCV pazarında yapılması gerekenler var. Şirketlerin hafif ticari araçları kiralamalarına imkan sağlanmalıdır. Pazarda 2014 yılında Türkiye içinde, bizim içinde hoş olmayan ithal araç payının yüksek olmasıdır. Otomobilde yüzde 73 ithal, hafif ticari araçların ise ithal payı yüzde 46´dır. Tofaş pazar lideri en büyük yerli oyuncu olarak Türkiye´de sattığı araçların yüzde 80´den fazlası yerli üretimleridir. Yerli ürün çeşitliliğini arttırıp, yerli arzı arttırmak için çalışıyoruz” dedi.

"TOFAŞ´TAN 3 YENİ MODEL GELİYOR"

Önümüzdeki aylarda yeni bir modelin üretimine başlayıp 2016´da da iki farklı yeni modeli piyasaya arz edeceklerini açıklayan Cengiz Eroldu, “Yerli otomobil arzını arttırmaya yönelik gayretlerimiz var. Türkiye ekonomisine çok olumlu bir katkı sağlayacağımızı düşünüyorum. Tofaş bugün Bursa´daki 2. büyük şirket, Türkiye´nin ise 6. büyük şirketidir. Bursa´nın vergi rekortmenidir. Uzun yıllardır SGK´ya en çok prim ödeyen Tofaş oldu. İstihdam konusunda Tofaş´ın çalışmaları var. Bu sene beklenen üretim artışı paralelinde 300-400 yeni istihdam yapmayı ön görüyoruz. Şirket 2 vardiyadan 3 vardiyaya çıkacak. Bursa´dan yapılan her 12 liralık ihracatın 2 lirası Tofaş´ın ihracatı oldu. 7 milyarlık ihracatın 2 milyarını Tofaş yaptı. En çok ihracat yapan 3. Firma oldu. 353 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. 2014 yılı mali açıdan Tofaş için iyi bir yıl oldu. Satışlar yüzde 6 attı Ciromuz 7.4 milyar TL oldu. 574 milyon TL net kar oldu. 2014 tarihimin en önemli yılı oldu mali bakımdan değerlendirildiğinde. Yapılan yatırımların neticelerini alıyoruz. İç pazarda otomobilde 92 bin adet satış gerçekleşti. İç pazarda çok önemli başarılar elde edildi. Hafif ticari araçta pazar lideri olduk. Aldığımız yatırım kararları bakımında da önemli oldu. Sedan projesini onayladık. 520 milyon dolarlık bir yatırımdı. Hactback ve station modelleri yatırımı onaylandı, bu da 520 milyon dolar civarındadır. Mini kargo içinde 70 milyon dolarlık yatırımı onayladık. Amerika´ya gönderilecek Doblo´lar ile birlikte onaylanan yatırımlar 1 buçuk milyar dolara ulaştı. Tofaş ve otomotiv sektörü için tarihi bir yatırım tutarıdır. 2014 yılında 400 milyon Dolar yatırım harcaması yaptık. Sektör ve Bursa için önemli rakamlardır. 2014 yılında Bursa´da alınan teşvik belgeleri toplama 2.2 milyar TL´dir. Otomobilde bizim aldığımız teşvik ise 2 milyar TL´dir. 2014 yılında aldığı teşvik kadar tek başımıza bir teşvik belgesi aldık. Sektörde ne kadar yatırım yaptığımızın göstergesidir. Tofaş Bursa için çok önemli bir şirkettir. Biz 2014 yılında yan sanayicilerimiz 2.4 milyar liralık alım yaptık. Tedarikçilerimizin yüzde 65 i Bursa şirketleridir. Tofaş´tan 2 milyara yakın Bursa´daki yan sanayi şirketlerinden yapılan bir alım var” şeklinde konuştu.

"İŞ GÜVENLİĞİ BAŞARIMIZI PAYLAŞMAK İSTİYORUZ"

İş güvenliği konusunda 2014 yılında Türkiye´de birçok talihsiz olay yaşanmasına karşılık, iş kazası frekansında Tofaş´ın ulaştığı değerin yüzde 0.5 olduğuna işaret eden Eroldu, “Yüz bin saatlik üretimde 0.5 kaza oluyor. Bu konudaki Türkiye dataları halka açık olmadığından bu değerin ülkemizdeki en iyi değerlerden birisi olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önce çalışanlarımızı güvenli ortamda üretim yaptırmak, en büyük sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Bu konudaki bilgi birikimini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Biz öncü bir şirketiz, iş güvenliği konusunda da öncü rolümüzü göstermek istiyoruz. Avrupa iş sağlığı ajansı tarafından yapılan yarışmalarda da en iyi uygulama ödülünü son 2 senede üst üste kazandık. Bizim iş güvenliği çalışmalarımız Avrupa´da tanımlanmış durumdadır . Bunlar Tofaş´ı farklı kılan uygulamalardır” dedi.

"2015 YILINDA TÜRKİYE PAZARI ÇOK HIZLI BAŞLANGIÇ YAPTI"

Bu yılın ilk 2 ayındaki satışları beklemediklerini ifade eden Tofaş CEO´su Cengiz Eroldu, şunları söyledi:

“2015 yılına Türkiye pazarı çok hızlı bir başlangıç yaptı. Biz de hızlı bir giriş yaptık. Bazı ürünlerimizde talebi karşılamakta zorlanıyoruz. Doblo´da gün vermeye başladık. İnşallah bu talep böyle devam edecektir. İlk 2 ayda, geçen yıla oranla yüzde 33 artış gösterdik. Bu ciddi bir iyileşmedir. Toplam 90 bin adet satış yaşadık. Otomobil´de yüzde 27, hafif ticari araçlar yüzde 52 büyüdü. Hafif ticarideki iyileşme bizim beklentilerimizi teyit ediyor. Hafif ticari büyüyecek. En önemli engel, hafif ticari araçların kiralama işlemine konu olmamasıdır. Mevzuat gereği kullanılan ticari araçların öz mal olması gerekiyor. İşletmede kiralık ticari araç kullanamıyorsunuz. Bu konuda gerekli kanuni düzenlemenin yapılması hafif ticari araç pazarındaki engelleri kaldıracak, bu segmentin daha da büyümesini sağlayacaktır. Bizim tahminimiz toplam pazarın geçen yılın üzerinde 800 bin üzerinde kapatmasıdır. Türkiye´deki bu 800 binlik pazardan Tofaş 100 bin araç satışı hedeflemektedir. 2014 performansını 2015 de daha da iyileştireceğimizi düşünüyoruz”

"DOBLO MODELİ İYİ GİDİYOR"

Şu anda bazı modelleri karşılamakta zorluk çektiklerini anlatan Cengiz Eroldu, “Doblo´daki yeni modelimiz iyi gidiyor. Müşteri taleplerini karşılamakta sıkıntı yaşıyoruz. Modelin Şubat sonu Mart başı Avrupa´daki diğer pazarlarda lansmanları oluyor. Avrupa pazarlarında da bu modelin iyi kabul göreceğini bekliyoruz. 2015 yılında daha fazla üretim daha fazla ihracat demektir. Doblo modoli Amerika´da da müşteri ile buluşuyor. Bu bizim için ayrı bir heyecandır. Bursa´da yapılan Doblo´nun Amerika caddelerinde dolaşması bizim 1995 de hayal bile edemeyeceğimiz bir durumdur. Bu ihracat sektör için ve bizim için gurur vesilesidir. Türkiye´de yıllarca Amerikan araçları hayranlığı vardı. Şimdi bunun tersine dönmesi hepimiz için önemli bir gurur kaynağıdır. 2015 yılında 1.5 milyar dolarlık yatırımın 700 milyon dolar gibi çok büyük bir yatırım planımız var. 2014 yılında 400 milyon yatırımı tamamlamıştık. 2016 da kalan 400 milyonluk kısmını gerçekleştireceğiz” dedi.

"TÜRKİYE´YE İDDİALI BİR SEDAN ARABA YAPIYORUZ"

Bursa´daki fabrikada şu sıralar deneme üretimi başlayan Sedan modelinin yakında siyah bandajlı test araçlarının Bursa sokaklarında dolaşmaya başlayacağı müjdesini veren Cengiz Eroldu, “Bu senenin son çeyreğinde piyasaya çıkartmayı ön görüyoruz. Bir kaç ay sonra Bursa sokaklarında bantlı araçları göreceksiniz. Aracın lansmanı Eylül ayındaki Frankfurt fuarında olacak. Sedan modelin üçde 1 ihrac edilecek 3 de 2 si Türkiye de satılacak. Doblo ve Sedan´ı devreye alacağız. Hadback ve Station modellerini 2016 da devreye alıp yeni Fiorina da üretime girince 7 model Tofaş´ta üretilir duruma gelecek. Bir fabrikada bu kadar fazla modelin üretilmesi de ayrıca bir üretim başarısı olacak. 2015 yılında 250 bin araç üretilecek 2016 yılında ise 400 bin araç üretilebilecek. Ancak biz 440 bini de zorlamayı düşünüyoruz” diye kaydetti.

"MOTOR ÜRETMEK ÖLÇEK EKONOMİSİNE TAKILIYOR"

Türkiye´de ciddi satış hedeflenen Tofaş´ın yeni Sedan modelinde motor ve şanzıman ile birlikte yüzde 65 yerli parça olacağının altını çizen Cengiz Erodu, “ Sedan´da motor ve şanzımanı hesaba katmaz isek, çok yüksek yerli parça bulunacak. Motor ve şanzıman ile birlikte yüzde 65 yerli de iyi bir seviyedir. Motor üretme teknolojisi bakımından bir sıkıntı yok. 80´li yıllarda motor üretmiş bir tesis olarak motor üretmek kolaydır. Ancak ölçek ekonomisi motor üretimini kurtarmıyor. Yılda 500 bin tane takabilecek motor satışı öngörsek, bizde motor üretebiliriz. Fizibl olmasını sağlamak zor. Yatırımın geri dönüşünü sağlamak zor olduğundan motor üretilmiyor. Fiat Crehysler evliliğinin sağladığı bir avantajla Doblo Amerika kapısını açtı. Bu grubun 2014 yılında 5 milyon araç satışı gerçekleşti. 2017 de 8 milyon adet araç satmaktır. 2018 e kadar dünyada 48 milyar euro yatırım yapmayı planlıyor. 1 milyon cip satıldı. Chreysler 57 ay Kanada pazarında 61 ay üst üste satış arttırma rekoru kırdı. Evlilik ile beraber Chreysler de Amerika´daki performansını arttırdı. Bu performans artışı bizim Doblo modelimiz için de bir avantaj sağladı. Doblo´nun Amerika´da çok iyi iş yapmasını bu Chreysler satışlarındaki artışlardan dolayı bekliyoruz” diye konuştu.

"TOFAŞ YENİ BİR DÖNEME GİRİYOR, MÜHENDİS İHRAÇ EDİYOR"

Türkiye´deki siyasi istikrar ile birlikte 2015 ve 2016 yıllarında yeni bir döneme girdiklerine dikkat çeken Eroldu, “2016 sonunda çok farklı bir Tofaş olarak karşınızda olacağız. Şirketin finansal gücü de anlattığımız yatırımları gerçekleştirmeye muktedir. Önümüzdeki 8-10 yıl için ürün planlarımızı netleştirmiş oluyoruz. Bursa fabrikamızın kapasitesini yüzde 100´e tamamlamış oluyoruz. Şirketi geleceği hazırlarken AR-GE´ de çok önemli. AR-GE´de gelecek yıllarda nasıl büyüteceğimiz konusunda çalışıyoruz. Bugün Tofaş´ın birçok çalışanı Fiat´ın birçok bölgedeki fabrikalarında görev yapıyor. Çin, Brezilya, İtalya fabrikalarında Tofaş´tan geçmiş arkadaşlar başarılara imza atıyor. Yalnız otomobil ihraç etmiyoruz, mühendis de ihraç ediyoruz. 2015 ve 2016 yılları da sonraları için bizim geleceğimizi şekillendirme yılları olacaktır. Öncelikli hedef başladığımız projeleri bize yakışan bir şekilde tamamlayıp pazara sunmak. Hem iç piyasadaki konumumuzu güçlendirmek, hem de küresel arenadaki durumumuzu geliştireceğiz. Biz şu anda 2016 ve sonrasını planlıyoruz” şeklinde konuştu.

"DOLAR EURO PARİTESİ NE OLACAK?"

Tofaş CEO´su Cengiz Eroldu, “Euro dolar arasında parite bozulması Amerika ile Avrupa arasındaki ticaret dengesini etkileyecek. Bu açıdan bakınca, Tofaş açısından çok olumlu görüyorum. Şu anda Amerikaya ihracata başlıyoruz. Hesap yapınca 700-800 dolar gibi bir maliyet avantajı otaya çıkıyor. Daha fazla satış imkanı sağlayacaktır. Bütün Avrupa ürünlerinin Amerika´da satışını olumlu etkileyecektir. Biz AB ülkelerine ihracat yapıyoruz. Tofaş buradan bakınca bizim girdilerimizin önemli bir kısmı da euro olduğundan bizi etkilemiyor. Ağırlıklı ihracata çalışan bir şirket olarak TL nin Euro ya karşı devalüe olması bizi olumlu etkileyecek. Kur´daki artış bir vadede enflasyon artışını da beraberinde getirir. TL´nin gerçek devalüasyonu dolara karşı oluyor. Türkiye´deki otomobil pazarında ağırlıklı euro menşeli ürünler satıldığı için kurdan kaynaklı çok büyük bir artış olmaz. Beklemediğimiz bir taleple karşılaştık. Bu talebi yakında otomobile gelecek zamla bağdaştıranlar var. Pazarda hızlı bir hareketlenme var. Turizmde de aynı hızlı hareket görülüyor. Geçen yıla göre ciddi bir artış var. Bankacılarla konuşunca, perakende ve kredi kartları tarafından iyi bir hareket var. Bu hızlı bir giriş sadece otomotive ait özel bir durum değil ama bütün sektörlerde bir önceki yıla göre ciddi bir hareketlenme var. Bu da bizi memnun ediyor. Tofaş olarak seçimden sonrası için bir risk öngörmüyoruz” dedi.

YENİ CEO 20 YILDIR TOFAŞ´TA ÇALIŞIYOR

Eroldu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1995 yılında Tofaş´ta çalışmaya başladım. Otoomotiv sektörü bakımından önemli bir yıldı. Tofaş Tempra´nın ihracatına başladık. Bir Türk otomobil fabrikası Avrupa´ya ihracata başladı. Mısır´a satışlar vardı. Türkiye´de üretilmiş bir otomobilin Avrupa´lı müşterilere satılması 1995 de başladı. 1995´den bu tarafa 6 CEO ile çalıştım. Jan Nahum o zaman CEO idi. Ondan sonraki dönemdeki CEO lar Tofaş´a çok önemli katkılarda bulundu. Geçen 20 senede Tofaş çok değişti. Şirket çok farklı bir yerden iyi ve üst seviyede performans gösterir bir hale geldi. Bu süreçte tüm CEO´ların büyük katkıları oldu. Bu dönemde inşallah bu tuğlaların üzerine birkaç tuğla koyacağım."

Altan ALKAN

http://www.kredivekartmasrafi.com/

http://altanalkan.org

http://altanalkan.com.tr

http://www.tuketicidanismanligi.com

http://www.kacakkullanimbedeli.com

http://www.kkbedeli.com

http://www.elektrikkayipbedeli.com

http://www.sayacokumabedeli.com

http://haksızkazanc.com

Kaynak :İHA

Editör :Ömer KILIÇ

Etiketler : araç üretimi, Tofaş
Bu haber sizden önce 3776 defa okunmuştur.
Yorumlar
Hakan Gök - 11 Mart 2015

0 tofaş sadece zevk için alınır.Hakan Gök - 11 Mart 2015

0 tofaş sadece zevk için alınır.Hakan Gök - 11 Mart 2015

0 tofaş sadece zevk için alınır.Diğer Haberler
YouTube RapidShare mi olacak?
iOS4 işletim sistemi kullanımd
Bu mesaja dikkat
iPhone 4 Rezaleti
Beynin şifrelerini çözecek sis
İnternetle ilgili ürperten ger
Tarihin akışını değiştirecek k
Bilim kanıtladı: Çirkin kadın
Bu akıllı telefonlara dik
Türkiye´nin yarısı inter
Hacker´lar yine Apple´ı vurdu
Firefox 4´ten Pazartesi sürpr
Google geri adım attı
Çirkinler için site kuruldu
Apple´ın üçüncü bombası
7 gezegenlik yeni güneş sistem
Suyun da ´su´yunu
Chat yapanlar risk altında
Dünya sineması ondan s
Facebook´ta ´kara

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1488 Yorum : 0
Okunma : 1444 Yorum : 0
Okunma : 1246 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ