Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Birinci evlilik deneme


28 Ağustos 2010 Cumartesi - 00:00


Yazı Boyutu:


Hemen hemen her iki evlilikten biri boşanmayla sonuçlanıyor.

Psikiyatrist Dr. Alper Hasanoğlu, Vatan Gazetesi´nde yazdığı yazıda birinci evliliklerin deneme, ikinci evliliklerin ise doğru olduğunu söyledi... İşte tartışma yaratabilecek yazı...

 

"İstatistikler ikinci kez "evet" diyenlerin çok daha kolay boşandıklarını da gösteriyor. Daha önceki ilişkide yaşanan sorunlar üzerine düşünülmemişse, aynı davranış ve düşünüş kalıpları ikinci evlilikte de tekrarlanıyorsa ve ikinci eşten beklentiler artıyorsa tekrar boşanma riski daha da yükseliyor.

 

Boşanma oranlarına baktığımızda bir ahlak çöküntüsü mü yaşıyoruz diye sorabilir bir çok insan. Ya da evlilik kurumu işlevini yitirdi, insanları mutlu etmekten çok mutsuz ediyor diye de düşünülebilir. Gerçekten de kendi anne-babalarımızın ve hatta kendi evliliklerimizin duygusal olarak bize neler yaşattığını dürüst bir şekilde kendimize itiraf edersek ne demek istediğim rahatça anlaşılabilir.

 

Çiftlerin bir ömür boyu birlikte olmak için attıkları imza artık bir anlam ifade etmiyor. Çünkü eşleri birbirlerinden ayıran ölüm değil, orta yaş krizinden çıkmayı kolaylaştıran ya da günlük hayatın ve alışkanlıkların ölümcül can sıkıntısından kurtaran 20 yaş daha genç, güzel bir sevgili oluyor çoğunlukla.

 

BEKLENTİLER GERÇEKLEŞMEZSE ELVEDA!

Sosyologlar bireyciliğin ön planda olduğu günümüz dünyasında insanların birbirlerinden beklentilerinin karşılanamayacak kadar yüksek olduğunu belirtiyorlar. Beklentiler gerçekleşmezse elveda! Bir birliktelikten, evlilikten sıyrılıvermek günlük hayatımızın bir parçası oldu neredeyse. Bizden önceki kuşaklar ise büyük bir endişeyle bizim evlilik kurumunu artık ciddiye almadığımızı düşünüp, üzülüyorlar.

 

BEKLENTİLER AZALMIŞ, DAHA DİKKATLİ DAVRANILMAYA BAŞLANMIŞ

Hiç bir şeyden ders çıkarmayan bir kitle de var ama. İkinci kez evlenenler. Şöyle de düşünülebilir. İkinci kez denediğimizde artık hayatımızın başka bir evresinde bulunmaktayız. İkinci kez yaşanan mutlaka daha önce yaşanan illüzyonun bir tekrarı olmak zorunda değil. Beklentilerimizi azaltmış, daha dikkatli davranmaya başlamış olabiliriz. Biraz daha yaşlı, yani daha olgun ve daha gerçekçiyizdir.

 

AYNI KADINLA YAPILDIĞI TAKDİRDE, İKİNCİ EVLİLİK BİRİNCİDEN KESİNLİKLE DAHA İYİDİR

Psikanalizin kurucusu Freud, ikinci evliliklerle ilgili olarak şu tespiti yapar: "Aynı kadınla yapıldığı takdirde, ikinci evlilik birinciden kesinlikle daha iyidir." Yani, birinci evlilikte idealize ettiğimiz evlilik ve evlendiğimiz kişiyle, evlilik kurumunun gerçekliği birbirleriyle büyük bir çelişki içindedir ve bu çelişki sonrasında yaşanan zorunlu bir hayal kırıklığıdır. İlk olarak ikinci denememizde bu ideal resimden vazgeçip gerçeği olduğu gibi kabul edebiliyoruz sanki.

 

İKİNCİ KEZ "EVET" DİYENLER ÇOK DAHA KOLAY MI BOŞANIYOr? 

Hemen hemen her iki evlilikten biri boşanmayla sonuçlanıyor. Evlenenlerin ise neredeyse üçte birinde, eşlerden biri en azından ikinci kez evet diyor evlendirme memuruna. İstatistikler ikinci kez "evet" diyenlerin çok daha kolay boşandıklarını da gösteriyor. Daha önceki ilişkide yaşanan sorunlar üzerine düşünülmemişse, aynı davranış ve düşünüş kalıpları ikinci evlilikte de tekrarlanıyorsa ve ikinci eşten beklentiler artıyorsa tekrar boşanma riski daha da yükseliyor.

 

EN AZ 50 YIL BİRLİKTE YAŞAMAK GEREK 

Bunun tam tersini de söylemek mümkün. Evli çiftlerin yarısı boşanıyorsa diğer yarısı da evli kalıyor. Ama günlük pratiğimizde uzun süre evli kalmış çiftlerden, evliliklerinin sürmesine neden olan şeyin çoğunlukla cesaret eksikliği olduğunu duyuyoruz. Şunu da unutmamak gerekir ki, bir birlikteliğin ömür boyu sürmesi için neredeyse 50 sene birlikte yaşamak gerekiyor. İstisnalar bir kenara bırakılırsa, hangi sevgi bu kadar uzun süre devam edebilir.

 

KADIN SADECE "EV KADINI" VE "ANNE" ROLÜ ÜSTLENMEK İSTEMİYOr

Ayrıca kadının toplumsal yaşamda mesleki olarak yer almaya başlaması, ekonomik olarak bağımsızlığını ilan etmesi ve doğum kontrol yöntemleri sayesinde ne zaman doğuracağına karar verebilir durumda olması ilişkilerdeki dengeyi kadını

Bu haber sizden önce 2381 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Son yolcuğuna uğurlanıy&#
Marangoz atölyesinde yangın
Bir evde üç polis, bir hırsiz!
Tropikal iklime gidiyoruz
Ölüm onu sandalyede yakal
Dev elektrik kesintileri geri
Babasını kaybeden lise öğrenci
Evlenmeden önce mutlaka so
Kavurucu sıcaklar dönüyor
Sınırlar kalkarsa Türkiye küçü
Semazenle aydınlanan ünlüler
Petrol yiyen mikrop keşfedildi
Rize´deki heyelanda can
Kare kare inanılmaz oluşum
NASA´dan 2012´de f
Darağacında bir fidan
Boşanan 8 bin çift aynı evde ç
Bunları öğrenince çok şaşıraca
Bölge bölge hava durumu
Türkan Saylan´a çirkin s

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1569 Yorum : 0
Okunma : 1532 Yorum : 0
Okunma : 1360 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ