Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Dünya sineması ondan s


28 Ağustos 2010 Cumartesi - 00:00


Yazı Boyutu:


Bağımsız sinema örneklerinin tüm dünyada izlenebildiği ilk ve tek platform MUBI, SonyPlaystation Network&

 İnternet bağlantı hızı ve bant genişlikleri arttıkça, dünya dağıtım ağına girebilmiş tüm filmleri bilgisayarımızdan veya oturduğumuz koltukta set üstü kutumuzun bir kaç tuşuna basarak izleyebiliyoruz artık. Dev bütçeli bu Hollywood filmlerine internet ağı üzerinden bu denli kolay erişebilmek elbette hem kullanıcı hem de film endüstrisi için büyük bir sıçrama anlamına geliyor.

Ne var ki benim gibi dünya sineması ve bağımsız sinema örneklerini fırsat, ve kopya, buldukça izlemekten keyif alanlar için çok heyecanlandırıcı da olmayabilir. Peki size “dünya sineması ve bağımsız sinemanın çevrimiçi dağıtımı için apayrı bir platform kuruldu ve şimdiden dünya çapında en büyük çevrimiçi ağlardan olan PlayStation Network ile anlaştı” dersem? Üstüne bir de bu ağın kurucusu bir Türk, İzmirli Efe Çakarel dersem? İşte heyecanın doruk noktası.

Avrupa’nın en büyük oyun fuarı Gamescom’u izlemek için Köln’deydik. Fuar kapsamında düzenlenen PlayStation Review gecesinde firmanın Avrupa CEO’su Andrew House’u dinliyoruz, yeni oyunları ve servisleri dev ekrana yansıtılan sunumlar yardımıyla paylaşıyor. Oyun dünyasının pek içinde olmayan, ‘softcore’ bir meraklı olarak sükunetle sunumu izlerken House ‘MUBI’den bahsediyor. Diyor ki, “dağıtım kanalları çok kısıtlı dünya sineması ve bağımsız sinema ürünleri MUBI servisiyle PlayStation Network üyelerinin evine gelecek.”

Sahibinin sesini duymuş köpek gibi kulaklarım dikiliyor. “İşte yeni PlayStation 3 Slim’i almam için geçerli bir neden!”. Bize eşlik eden Sony Eurasia ekibindeki arkadaşların sorusu üzerine “MUBI...” diyorum, “...çok heyecan verici”. Gelen yanıt heyecanı ikiye katlıyor: “Biliyor musunuz, onun kurucusu bir Türk, Efe Çakarel”. Soru: “Ona ulaşabilir miyiz?” Cevap: “Evet, burada zaten!”.

İZMİR-PALO ALTO HATTI

O ilk akşam ve izleyen iki gün boyunca Efe Çakarel’le bir kaç kez bir araya geliyoruz, hikayesini dinliyoruz. Eski adı Amerikan Kız Koleji olan okulun karma hale geldikten sonraki ilk erkek mezunlarından olan Çakarel, üniversite eğitimi için gittiği ABD’de Massachussetts Institute of Technology’de elektrik ve bilgisayar mühendisliği okuyor. Onu Goldman&Sachs’ta yatırım danışmanlığı, Stanford’da işletme yüksek lisansı izliyor.

Bağımsız sinema meraklısı olan Çakarel, üç yıl önce iş için gittiği Tokyo’da bir kafede oturuyor. “Nisan 2007’ydi” diye başlıyor MUBI’nın doğuşunu anlatmaya. “Kafede inanılmaz hzlı bir internet var. Bir film izlemek istedi canım, Kar Wai Wong’un In The Mood For Love adlı filmi. İnternette hiç bir yerde bulamadım. Düşünün 40 milyar dolarlık bir pazar bu. O anda kafaya koydum, 2 hafta içinde de firmayı kurdum. Mayıs 2007’de de Cannes film festivalindeydim. Hayatımda gittiğim ilk film festivaliydi. Sektörde hiç kimseyi tanımıyordum.”

Bugün tüm dünya basının izlediği Sony PlayStation ana sunumunda ekrana yansıyan dev MUBI logosunun doğuşu kısaca böyle.

MUBI, ‘auteur sineması’ denilen ve dev bütçeli filmlerin dağıtım kanallarına giremeyen yaratıcı dünya sineması örneklerinin bulunacağı bir ‘sinema kataloğu’. Portföyünde 1200’den fazla film, dünyada 350 bin abonesi var. Kasım 2010’da PlayStation Network’e entegre edildikten sonra 6 ay içerisinde 2 milyon kullanıcı daha bekleniyor. PSN’nin kendi abonesi zaten 50 milyonun üzerinde. MUBI PSN’ye entegre olacağı için her PSN üyesi aynı account’la otomatikman MUBI üyesi de olmuş olacak.

“Bu kadar niche bir girişim olmasına rağmen siteye her ay yarım milyondan fazla insan geliyor” diyor Çakarel, “çünkü ayrıca sosyal bir platform bu. Hesabınızı açar açmaz size “Facebook’la bağlantılandırmak ister misiniz?” diye soruyoruz. Ciddi bir viral ağ geliştirdik. Örneğin Susuz Yaz’ı izlemeye başladığınızda, Facebook’ta bir giriş oluşturuluyor. Sizin arkadaşlarınız onu görüy

Bu haber sizden önce 3218 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
YouTube RapidShare mi olacak?
iOS4 işletim sistemi kullanımd
Bu mesaja dikkat
iPhone 4 Rezaleti
Beynin şifrelerini çözecek sis
İnternetle ilgili ürperten ger
Tarihin akışını değiştirecek k
Bilim kanıtladı: Çirkin kadın
Bu akıllı telefonlara dik
Türkiye´nin yarısı inter
Hacker´lar yine Apple´ı vurdu
Firefox 4´ten Pazartesi sürpr
Google geri adım attı
Çirkinler için site kuruldu
Apple´ın üçüncü bombası
7 gezegenlik yeni güneş sistem
Suyun da ´su´yunu
Chat yapanlar risk altında
Facebook´ta ´kara
PES 2011 artık Türkleşti!

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1210 Yorum : 0
Okunma : 1189 Yorum : 0
Okunma : 997 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ