Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

parasız tedavı ımkanı.


15 Haziran 2014 Pazar - 14:12


Yazı Boyutu:


SGK yönetmeliği hakkında bilmeniz gereken önemli detaylar

Sigortalıların en büyük dertlerinden biri hastanelerde ödedikleri katkı payları. Peki eğer doğru yerlere giderseniz her hastalığınız için tek kuruş ödemeden tedavi olabileceğinizi biliyor muydunuz?

SGK uzmanı Ali Pekten´in Hürriyet´te yayınlanan yazı dizisinde cepten para çıkmadan tedavi olmanın ayrıntıları açıklandı.

İşte SGK´lılara ince taktikler:

Sigortalı sadece ve sadece resmi kurum hekimlikleri, verem savaş dispanseri ve toplum sağlığı merkezi ile aile hekimleri, 112 acil sağlık hizmeti birimi, belediyelere ait poliklinikler, üniversitelerin medikososyal birimleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri´nin birinci basamaklarında cebinden tek kuruş çıkmadan tedavi olabilir. Ancak eczaneye gittiğinizde ilaç alırken cebinizden 12 lira muayene parası çıkar.

SGK sözleşmesi olmayan hastanede tedavi bedeli

SGK´lının ve hak sahiplerinin sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucularından acil hâller dışında aldığı sağlık hizmeti giderlerini SGK ödemez.

Hiçbir koşulda ücret ödenmeyen tedaviler

Devlet hastanelerinde ödeme

"Devlet hastanelerinde hasta ayrıca para ödemez. Ancak tamamen de bedava değildir. Birinci basamak dışındaki devlet hastanelerinde, tedavinin bedeli olmamakla beraber sabit bit tutar olan muayene katılım bedeli ve özel oda ücreti ödenir. Mevzuata göre devlet hastanelerinde oda ücreti ödenmesi var. Ancak uygulamada fiilen yok. Şu anda bu ücret alınmıyor."

Hiçbir koşulda ödeme yapılmayan tedavi birimleri

Resmi kurum hekimlikleri, verem savaş dispanseri ve toplum sağlığı merkezi ile aile hekimleri, 112 acil sağlık hizmeti birimi, belediyelere ait poliklinikler, üniversitelerin medikososyal birimleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri´nin birinci basamak sağlık üniteleridir.

Sağlık birimine göre cebinizden çıkacak ek ücretler

Eczanelere ödenen 12TL muayene ücreti

Ödediğiniz 12 TL para muayene katılım payıdır. Muayene katılım payı, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, sağlık hizmeti sunan tesislere gidildiğinde genel sağlık sigortalı (GSS) ve hak sahipleri tarafından ödenecek sabit tutardır. Bu para SGK´nın kasasına girer. Tedaviye göre değişmez. Sadece gidilen sağlık tesisine göre tutarı değişir. Birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinde katılım payı yani muayene ücreti yoktur. Ancak bunların dışındaki tüm devlete ait sağlık kuruluşlarında (Hastane, eğitim araştırma hastanesi, üniversite hastanesi gibi) 5 TL, özel sağlık kuruluşlarında 12 TL muayene katılım payı alınır.

Hangi ameliyata ne kadar ücret ödenecek?

Muayene ücretlerine zam geldi mi?

Hayır zam gelmedi. Hasta 10 gün içerisinde aynı branşta, farklı bir hastaneye daha gittiğinde muayene ücreti, bu sefer eskisinin üzerine 5 (beş) TL daha konularak tahsil edilir. Yani siz devlet hastanesine gittiğiniz için 10 TL aldılar. Özel hastaneye gitseydiniz 17 TL alırlardı. Bu durumda fazla para ödemek istemiyorsanız muayene kontrol için 10 günü geçirmemelisiniz ve ilk defa gittiğiniz hastaneye gitmelisiniz. Aynı hastanede olsa 10 günü geçirirseniz bu sefer de, yeni bir muayene gibi yine muayene ücreti ödersiniz.

İlave ücret - Katılım payı ödemesi farkı

İlave ücreti, sözleşmeli sağlık hizmet sunucularına, her tedavi içinde yer alan her işlem için SGK´nın ödediği bedelin üzerinde bir bedel talep etmedir ve sabit bir tutar değildir. Bunun yanında ilave ücrette para hastanenin cebine girdiği için taburcu olurken hastane bedeli fatura karşılığı olarak peşin alır.

Muayene katılım payında ise hastalığa veya tedaviye göre değil, gün içinde veya başlayan tedavi bitinceye dek, hastanın tüm ayaktan tedavileri için alınan sabit tek bir tutardır. (5 veya 12 TL) Ödenen bu bedel SGK´nın cebine girer ve bedeli hastane de tahsil edilmez. Hasta eczanede öder ya da emekli ise aylığından kesilir.

Ödeme yapıyorum fakat bir sonraki reçetemde yine muayene ücreti çıkıyor. Ne yapmalıyım?

Herhangi bir sağlık kuruluşunda muayene olmanız durumunda sisteme kaydınız yapıldığı anda muayene ücretiniz tahakkuk eder. Bu muayeneye bağlı düzenlenen reçetenizi almak için eczaneye başvurmadığınız için o anda muayene ücreti alınmamış oluyor. Fakat bu ücret bir sonraki reçetenizi eczaneye almaya gittiğinizde bir önceki muayene ücreti de görünüyor. Bu şekilde muayene ücretleri birikebiliyor.

SGK fark ücretleri değişti

http://www.kredivekartmasrafi.com/

Kaynak : habertürk

ekleyen :birgül doğan

Etiketler : SGK, tedavi, hastane
Bu haber sizden önce 4917 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Narkozsuz Bel ve Boyun Fitigi
Bebeği tehlikeye sokan sinyall
Gitgide Nomofobik oluyoru
Sezaryenla doğum azalacak
Yağ yakmak için bunu için
Mükemmel bacaklar için
Aman sağlığınızdan olmayın!
Stresin düşmanı ceviz
En ideal uyku süresi
Yüzünüz hastalığı söylüyo
Kansere karşı böğürtlen
Yıpranmış saçları onarma
Cildinize kış bakımı
Alkol ve gebelik
Anne sütü acıyı azaltıyor
Yüksek topuğa dikkat
Grip aşısı yaptırın
Çocukların beslenmesi
Depresyona kimler girer?
Kalp hastaları dikkat!

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1541 Yorum : 0
Okunma : 1494 Yorum : 0
Okunma : 1304 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ