Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Devrim radar kararı


31 Temmuz 2014 Perşembe - 11:16


Yazı Boyutu:


Mahkeme´den devrim niteliğinde radar kararı çıktı.

"Radar ikaz levhası yoksa, radarla hıza da ceza yok"

Yargıtay, ikazcı levha olmadan yollarda radar ile sürat denetimi yapılamayacağına hükmetti.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, hukuk devletinin bir erki olan idarenin görevinin, öncelikle bireylerin şartları ihlal etmesini bekleyip cezalandırmaya gitmesi değil, kurallara uygun davranma seviyesini ve alışkanlığını geliştirmek olduğunu ifade etti .

Adalet Bakanlığı´nın kanun yararına bozma istemi üzerine Yargıtay´ın gündemine taşınan davaya konu olay Manisa´nın Alaşehir kazasında oluştu. 2013 senesinde radarla sürat kontrolüne F.A.´nın sürat limitini aşmasıyla 343 TL idari para cezası uygulandı. F., bu idari para cezasının iptali için gün içersinde Alaşehir Bariş Ceza Mahkemesine müracaatta bulundu. Alaşehir Bariş Ceza Mahkemesi, radar denetimi yapılmış olan yerde radar işaretinin bulunmadığı, gereken legal uyarılar usulüne uygun bir biçimde yapılmadan kesilen para cezalarının hukuki mesnedinin var olmadığını ifade ederek , itirazın haklı olduğu kanaatine vardı ve para cezasının kaldırılmasına hüküm verdi. Bu karara karşın Emniyet Genel Müdürlüğü mahkemenin gerekçesinin yasaya ters olduğuna ilişkili olarak müracaatta bulundu. Adalet Bakanlığı da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek kanun yararına bozma isteğinde bulundu.

"İDARENİN GÖREVİ, BİREYLERİN KURALLARI İHLAL ETMESİNİ BEKLEYİP CEZALANDIRMA DEĞİLDİR"

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kanun yararına bozma isteminde , 2918 sayılı Karayolları Trafik Yasası´nda ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde radarla sürat denetimi yapılacak yerlerde, bu denetimin yapıldığına dair sinyal levhası ve işaretleme bulundurulması konusunda herhangi bir hüküm yer almadığına dikkat çekerek, mahkemenin "radar işaretinin bulunmadığı ve gereken legal uyarıların usulüne uygun yapılmadığı" gerekçesiyle  "idari yaptırım hükmünün kaldırılması" istikametindeki hükmünün yasaya ters olduğunu ifade etti . Başsavcılığın istemini görüşen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, mahalli mahkemenin verdiği kararı yerinde bularak, kanun yararına bozma istemini kabul etmedi. Hukuk devletinde idarenin eylem ve işlemlerinin idare edilenler tarafından daha önceden tahmin edilebilir olması gerektiğinin vurgulandığı kararda, devletin kişi hak ve özgürlüklerini, kamu düzen ve güvenliğini, kamu sıhhatini ve çevreyi, ekonomik düzeni, toplum sulhunu ve düzenini, genel ahlâka ilişkili olarak şartları ihlal eden eylemleri yâni hata ve kabahatleri, ulusal ve evrensel hukuk çerçevesinde, ödetme görev ve yükümlülüğünün bulunduğunu anımsatıldı. Kararda, devletin, zaten ve öncelikle bu kuralların ihlâlini önleme görevi bulunduğunun kabul edilmesi gerektiği kaydedildi. Kararda, hukuk devletinin bir kolu olan idarenin görevinin, öncelikle bireylerin şartları ihlal etmesini bekleyip cezalandırma yoluna gitmesi değil, kurallara uygun davranma seviyesini ve alışkanlığını geliştirmek olduğunu ifade etti .

"HÜKÜMET TUZAK KURMAZ"

İdarenin iyi idare ilkeleriyle bağlı meydana gelmesinin de hukuk devletinin bir icabı olduğunun vurgulandığı kararda, Türkiye´nin, üyesi olduğu Avrupa Konseyi´nin Bakanlar Komitesinin 20 Haziran 2007 tarihindeki ve 999 sayılı Bakan Temsilcileri toplantısında,  "iyi idare konusunda üye devletlere öneri kararı"nı kabul ettiğini hatırlattı. Avrupa Konseyinin Bakanlar Komitesinin Bakan Temsilcileri tarafından kabul edilen öneri hükmünün iyi idare ilkelerinden olarak kabul edilen "açıklık ve uygun araçlarla haberdar etme" ilkelerinin de bir icabı olduğunun altı çizilen kararda, idarenin sürücülerin her koşulda bilgilendirmekle mükellef olduğu vurgulandı. Bilgilendirmelerin Trafik İşaretleri ile ilgili Yönetmelikte konulacak "trafik işaret tabelaları" ile inşa edilmesi gerektiğinin yer aldığının anlatıldığı kararda, radarla sürat denetiminin karayolunun hangi kesiminde ve hangi sürelerde yapılacağı konularında sürücülerin, her şeyden öncelikle trafik işaret levhalarıyla bilgilendirilmesinin mecburi olduğuna hükmetti. Öncelikle bireylerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla inşa edilmesi gerekli olan trafik denetimlerinin, sürücülere ceza verebilmek amacı ile bilgilendirme yapmadan kuralde ihlal yapmasını beklemenin, trafik kaidelerinin konuluş emeline uygun meydana gelmediği ve araç sürücülerine tuzak kurulması manasına geleceği ve bu vaziyetin de modern hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmayacağı belirtildi. (ANKA)

Etiketler : devrim radar kararı, radar levhası zorunlu, mahkemeden radar kararı, sürücüler dikkat, radar, trafik cezası, mahkeme sürücüyü haklı buldu, levha yoksa radara ceza yok
Bu haber sizden önce 11814 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
MİTve askerden operasyon.
Öğrencilere uyuşturucu servisi
Kore´nin hakareti için b
Naylon Faturacıya Ağır ceza ge
Meclis´te tuhaf bir temi
Sarıgül´den şok karar
İthal silahla güvenlik olmaz
MHP´nin umudu AKP´nin iflası
Çelik´ten muhalefete ağır suçl
TBMM, tatile girmeyecek
O tartışmayı yeniden başlattı
Mardin´de patlama.!
O Bina Yıkılıyo.
Gülen battıkça batıyor.
Kız yetiştirme yurdunda isyan.
Fas Kralı 5 uçakla Türkiye´de
Demirtaş´tan hükümete ça
Fethullah Gülen kendini reddet
HSYK krizinin perde arkası
Bordo Bereliler dağlara ç

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1531 Yorum : 0
Okunma : 1485 Yorum : 0
Okunma : 1283 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ