Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Bordo Bereliler dağlara ç


25 Ağustos 2010 Çarşamba - 00:00


Yazı Boyutu:


Sınıra özel profesyonel birlik çalışması, TSK´nın yeni komuta kademesinin göreve gelmesiyle hız kazanacak.

Sınıra özel profesyonel birlik çalışması, TSK´nın yeni komuta kademesinin göreve gelmesiyle hız kazanacak. Org. Servet Yörük´ün emrinde olacak birlikler özel kuvvetler modeliyle yetiştirilecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan´ın terörle mücadele kapsamında kurulacağını açıkladığını profesyonel sınır birlikleri müstakbel Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner´le birlikle hız kazanacak. Sınır birlikleri yapılanmasında "bordo bereli" modeli esas alınacak. Burada görev yapacak personel Özel Kuvvetler gibi yetiştirilecek. Sabah gazetesine konuşan Bakan Gönül, "Hukuki altyapı da dâhil geniş kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma, komuta kademesi değiştikten sonra sonuçlandırılacak. Yapısı gibi ayrıntılar o zaman paylaşılacak" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ´un görevini Orgeneral Koşaner´e 27 Ağustos´ta teslim etmesinin hemen ardından hudut birliklerine yönelik çalışma sonuçlandırılacak. Bu birliklere yönelik yasal dayanaklara ilişkin çalışmaları sürdüren Milli Savunma Bakanlığı´nın (MSB) taslağını ekimde Meclis´in yeni yasama döneminde gündeme alması bekleniyor.

ÖZEL STATÜ VERİLECEK

Bu birliklerde görev alacak askerlerin orduya özel statüyle uzman erbaş olarak katılması öngörülüyor. Çalışmaya göre, profesyonel birliklerde istihdam edilenler memur statüsüyle çalışmayacak. Çalışırken er olmasına karşın kendisine ücret ödenecek, ayrılırken de ikramiye verilecek. Bu birliklerde görev alacak askerler, erbaşlarda olduğu gibi 45 yaşına kadar çalışmayacak. Fiziksel olarak en uygun yaşlarda bu görevi sürdürecek.

Bakanlık tarafından sürdürülen çalışmaya göre, henüz yaş sınırı netleştirilemedi. Bu görev süresinin ardından birlikte görev alan askerlere iş bulma imkanları sunulacak. MSB hukuki çalışmaları sürdürürken buna paralel olarak da Genelkurmay Başkanlığı da, profesyonel birliğin askerlik mesleği açısından yetiştirilmesi, bu birliklerin hiyerarşik sistem içindeki yerine ilişkin çalışma yürütüyor. Yeni kurulan 6 komando tugayı ile birlikte terörle mücadelede görev alacak kadro sayısı da 6 bin 500 olarak ifade ediliyor.

Geçmişteki JİTEM gibi örneklerin yaşanmaması için özel kontrol mekanizması oluşturulacak. Burada görev alacak askerler, ekonomik, psikolojik ve sosyal açıdan da rehabilite edilecek. Bölge halkı ile diyalogda hassasiyet istenecek. Dağlarda PKK ile mücadele edecek bu birliklerde yer alacak özel eğitimli askerlerin bölgede 5-10 yıl görev yapması öngörülüyor.

Bu birliklere moral ve motivasyon amacıyla aileleriyle daha sık görüşme olanağı getirilecek. Bu kapsamda yılda 30 gün olan izinlerin 3 ayda bir 15 gün olarak düzenlenmesi öngörülüyor. Sınır karakollarının olduğu bölgelerde lojman sayılarının artırılması, bu askerlerin haftanın beş gününü karakollarda, iki gününü de aileleriyle geçirmesi planlanıyor. Maaşlarında da ciddi bir düzeltme yapılması planlanan özel askerlere, dağdaki görevlerini tamamladıktan sonra belli bir tazminat ödenecek.

 

Bahar Kumaş
kaynak : İnternethaber 

Bu haber sizden önce 12616 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
MİTve askerden operasyon.
Öğrencilere uyuşturucu servisi
Kore´nin hakareti için b
Naylon Faturacıya Ağır ceza ge
Meclis´te tuhaf bir temi
Sarıgül´den şok karar
İthal silahla güvenlik olmaz
MHP´nin umudu AKP´nin iflası
Çelik´ten muhalefete ağır suçl
TBMM, tatile girmeyecek
O tartışmayı yeniden başlattı
Mardin´de patlama.!
O Bina Yıkılıyo.
Gülen battıkça batıyor.
Kız yetiştirme yurdunda isyan.
Fas Kralı 5 uçakla Türkiye´de
Demirtaş´tan hükümete ça
Fethullah Gülen kendini reddet
HSYK krizinin perde arkası
Öteki Türkiye´de iftar!

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1529 Yorum : 0
Okunma : 1483 Yorum : 0
Okunma : 1280 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ