Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Fırsatçıların ramazan vurgunu


23 Ağustos 2010 Pazartesi - 00:00


Yazı Boyutu:


Ramazan´ın gelişiyle gıdada yüzde 400´lere varan zamlar tespit edildi.

Fırsatçıların işbaşında olduğunu belirten yetkililer, konuya acilen çözüm getirilmesini istedi.

Ramazan’dan bir hafta önceki gıda fiyatları ile şimdiki rakamlar arasındaki uçurum dikkat çekiyor. Tüketiciler Birliği, Ramazan ile birlikte zamlanan ürünleri açıkladı. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Ramazan’dan bir hafta önce birçok ürünün fiyatını not ettiklerini hatırlatarak “Bu yıl da Ramazan fırsatçıları işbaşında. Tarla sezonu nedeniyle ucuzluk müjdesi verilen sebze-meyve başta olmak üzere, beyaz, kırmızı et ve süt ürünlerindeki fiyat artışları yüzde 300-400’leri buldu” dedi.

SOFRALARA YÜZDE 400 ZAM

Mustafa Dinç, birçok gıda ürününde yüzde 400’lük zamlar uygulandığını anlatan ve Kayseri’de en iyisinin kilosu 45 TL olan pastırmanın İstanbul Mısır Çarşısı’nda 90 lirayı bulduğuna dikkati çekerek “Sebze meyvede de büyük bir oyun oynanıyor. Ürünü sıcakların vurduğuna yönelik açıklamalara inanmıyoruz. Marketlerde Ramazan öncesi 2 lira olan taze fasulyenin kilosu şimdi 5 liraya, salatalık 50 kuruştan 2 liraya, kavun 60 kuruştan 1,5 liraya, karpuz 50 kuruştan 1 liraya, şeftali 1,5-2 liradan 4 liraya, domates 75 kuruştan 2 liraya, patlıcan 75 kuruştan 1,5 liraya kadar çıktı. Tüketicinin, hal ve komisyonculara mecbur bırakılmaması için yerli üreticiye semt pazarlarında mutlaka yer tahsisi yapılmalı. Aksi takdirde komisyonculara mahkum kalacağız” diye konuştu.

PİDEDE YİNE GRAMAJ HİLESİ

Kırmızı ette yüzde 15’lik bir fiyat artışının yaşandığını anlatan Dinç, süt ürünlerinde Ramazan öncesi başlayan fiyat artışının sürdüğünü, süzme yoğurdun kilosunun 4,5 liradan 6,5 liraya, beyaz peynirin kilosunun 5-6 lira aralığından 8-10 lira aralığına yükseldiğini söyledi. Dinç, beyaz ette de yüzde 20’lik bir fiyat artışının söz konusu olduğunu bildirdi. Çay, şeker, bakliyat, kuru gıda, yumurta gibi ambalajlı ve markalı 25 kalem üründe Ramazan’da fiyat artışı yaşanmadığını dile getiren Dinç, pidede fiyat artışı olmamasına karşın her Ramazan olduğu gibi yine gramaj hilesine başvurulduğunu sözlerine ekledi.

Yüksek fiyatlardan herkes şikayetçi

Durum içler acısı

Ece Pınar Güney (Öğretmen): Pastırma gibi milli kültürümüzde varolan bir gıdanın bu kadar pahalı olması haksızlık. Hatta bu içler acısı bir durum. Ceviz de mesela. Hem çok faydalı hem de ev baklavasında kullanılıyor. Ama insanlar ne yazık ki bırakın ev baklavasını, cevizi çerez olarak bile alamıyor.

Tadını bilmeyen var

Gülcan Esen (Satış elemanı): Ramazan’da insanlar evlerine ekmek götürme derdinde. Birçok insan pastırmanın tadını bile bilmiyor. Çünkü pastırma bir yana, artık kimse et bile alamıyor. Her şey ateş pahası.

Boğazdan geçmez

İsa Akmaz (Esnaf): En son ne zaman pastırma yedim hatırlamıyorum. Pastırmanın gerçek fiyatının bu olduğuna inanmıyorum. Bence pastırmacılar, pahalı satıp dükkan kiralarını çıkarmaya çalışıyor. İnsanlar bu kadar pahalı şeyi nasıl alsın, boğazından nasıl geçsin.

Koku yapıyor avuntusu

Muharrem Solak (Esnaf): Herkes gelir seviyesine göre beslenmek zorunda kalıyor. Et alamayanlar ‘et sağlığa zararlıdır’, pastırma alamayan insanlar da ‘koku yapıyor’ diyerek kendilerini avutacaklar.

90 lira kim verir?

Mehmet Biterge (Esnaf): Türkiye’de insanların alım gücü hemen hemen belli. Kalkıp da pastırmaya 90 TL kim verebilir? Ama insanların gelir seviyeleri arasında uçurum var. Türkiye’de hayvancılık bitti. Vergiler de çok yüksek. Dolayısıyla fiyatlar bu derece şişiyor.

FİYATLAR 15 GÜNDE UÇTU

Taze Fasulye         2 TL -     5 TL

Salatalık               50 Krş     2 TL

Kavun                   60 Krş    1.5 TL

Karpuz                 50 Krş     1.4 TL

Şeftali                  1.5 TL       4  TL

Domates              75 Krş      2 TL

Patlıcan                75 Krş &

Bu haber sizden önce 7012 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Osmanlı´dan beri buraday
Banka isyan ettirdi!
İyimser Enflasyon Tahminl
Türkiye en cazip 18. piyasa
Tüketicinin güveni azaldı
1.5 milyon kişiye KEY müj
Bankalar Karamehmet´in peşinde
Migros ATM´leri hizmete
Benzine indirim!
Maliye´den özel sektöre
4200 euro maaşlı iş imkanı
Kurulan şirket sayısı arttı
Ergine´e göre işsizlik g
İstanbul köprülerinin 7 aylık
KEY ödemeleri başlıyor iş
Dolar haftaya nasıl başladı
THY´nin ilk yarı net kar
Transfer borsasında rakam
17 banka MASAK´tan geçer
Ev sahiplerinin dikkatine !

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1566 Yorum : 0
Okunma : 1525 Yorum : 0
Okunma : 1357 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ