Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Pakistan´da sel uyarısı!


23 Ağustos 2010 Pazartesi - 00:00


Yazı Boyutu:


Son yılların en büyük felaketini yaşayan Pakistan´da, yeni sel korkusu yaşanıyor. Türk gönüllüler ise Pakista

Son 80 yılın en büyük felaketini yaşayan Pakistan, devam eden yağışlar ve su seviyesi giderek artan dünyanın en büyük nehirlerinden İndus nehrinin suları altından kalmaktan korkuyor.

İlk önce ülkenin kuzeyindeki eyaletlerde başlayan ve güneye doğru ilerleyen sel suları, yardıma muhtaç halkın kâbusu olmuş durumda. Depremden daha tehlikeli olduğu söylenen söz konusu felaket arkasında hiçbir şey bırakmamış. Her şeyini kaybeden insanların tek umudu, karınlarını doyurup, hayatta kalabilmek.

Seller, güneydeki Sindh eyaletinin Larkana şehrine ulaşmış durumda. Pakistan´daki seller, şehir merkezlerine çok büyük zarar vermedi. Hayatın felç olduğu yerler ise kasaba yada köyler. Ülkede hala ulaşılamayan köyler olduğu ifade ediliyor. Askeri helikopterler de sırası geldiğinde sel altında kalan yerlere havadan gıda bırakıyor. Dünyanın en büyük ovalarından olan Pencap ovasının üçte biri de sellerden dolayı kullanılamıyor.

Halk, sellerin başladığı ve kuzeyde bulunan Kabil ve Swat nehirlerinin İndus nehrine birleşmesi sonucu ortaya çıkan felaketi atlatmaya çalıyor. Afetzedeler, yeni bir yağışlı dalganın geleceği haberinin ardından sel tehdidine karşı yüksek yerlere kaçıyor.

Ülke topraklarının beşte biri sular altında kalan ve resmi rakamlara göre 12 milyon kişinin olumsuz etkilendiği seller nedeniyle okullar tatil edilirken, felaketzedeler, devlet okullarında barındırılmaya çalışılıyor. 7 milyondan fazla insanın, temel sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğu ülkede öncelikli sorun, sellerin ardından oluşabilecek salgın hastalıklara karşı önlem almak.

TÜRK GÖNÜLLÜLER GÖNÜLLERİ FETHETTİ

Sel felaketin başlangıcından bu yana Türkiye´den devlet ve sivil kanattan gelen yardımlar ve Türk gönüllülerinin Pakistan halkına, kurulan çadırlarda verdiği sıcak yemek, ülke halkının gözünde Türkiye´yi ve Türkleri bir kez daha yükseklere çıkardı.

Pakistan halkı ve hükümeti, uluslararası yardımların azlığından ve ilgisizlikten yakınırken, Türkiye´den gelen yardımlarla yaralarını sarmaya çalışıyor. Türk Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı, Kimse Yok Mu Derneği, Deniz Feneri Derneği ve İHH İnsani Yardım Vakfı dost ve kardeş ülke Pakistan´ın yanında olduğunu yaptığı yardım ve hizmetlerle gösteriyor.

YARDIM TRENİ İLE BİR UÇAK, PAKİSTAN´A GÖNDERİLECEK

Edinilen bilgilere göre, Türkiye´den Pakistan´a gelecek hafta 5 vagonluk bir yardım treni gönderilmesi bekleniyor. Kimse Yok Mu Derneği de içinde 42 ton gıda, çadır ve battaniye ile sağlık araç ve gerecinin de olduğu bir uçağını Pakistan devletine teslim edilmek üzere bu ülkeye gönderecek.

Kimse Yok Mu´nun Pakistan´daki koordinatörü Fesih Çelik, Çarşamba gününe kadar afetzedelere yardım amacıyla bin kişilik üçüncü aş evini hizmete açacaklarını söyledi. Pakistanlılara her gün iftar ve sahur yemeği veren Kimse Yok Mu, iki çadır kent de kuracak ve her biri 35 metrekarelik bu çadırların içinde iki oda ve banyo olacak.

 

Bahar Kumaş
Kaynak : İnternethaber 

Bu haber sizden önce 3270 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
140 yıllık denklemin sırrı çöz
Dünyanın en çılgın müzeleri
ABD İran korkusunu paraya
Obama cami sözünün arkasında
AB´den Pakistan´a
Bir sivilce deyip geçmeyin!
380 milyon yumurta toplat
40 bin ABD askeri Irak´t
Sofya Kıbrıs´ın tahtını
Porno yıldızı çıktı
Türkiye´nin acı AİHM kar
Anında ihbar, ormanları k
Irak´ta yeni dönem tartı
Japonya ekonomisi ye
Şeriat mahkemesinden inanılmaz
Bu cadde para basıyor
İran´ın nükleer santrali
Felç edene felç cezası
İran dünyaya meydan okuyo
Amerikan firması PKK´ya

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1540 Yorum : 0
Okunma : 1493 Yorum : 0
Okunma : 1303 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ