Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Ergine´e göre işsizlik g


22 Ağustos 2010 Pazar - 00:00


Yazı Boyutu:


Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Mayıs´ta düşen işsizlik oranlarının daha da düşeceğini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "2010 yılının mayıs ayına geldiğimizde bu seviye yüzde 11´lere kadar geriledi. Daha haziran, temmuz, ağustos rakamları ortaya çıkmadı. Bu rakamlarla yüzde 10´ların da altına inecek." dedi.

Ergün, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)´nun iftar yemeğine katıldı. Ergün, burada yaptığı konuşmada, Türkiye´nin teknoloji alanında geldiği mesafeyi anlattı.

Türkiye´yi ileri teknolojiye doğru götürmek için adımları hızla attıklarını belirten Ergün, bu çerçevede son yıllarda çıkarılan kanunlarla özellikle Ar-Ge alanında ciddi mesafeler kat edildiğini vurguladı.

Türkiye´de 2002 yılında sadece iki Teknopark olduğunu hatırlatan Bakan Ergün, şunları kaydetti:

"Bugün Türkiye´nin 38 tane Teknopark´ı vardır. Bunu 26´sı aktif olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Buralarda bin 300´den fazla firma teknolojik araştırma yürütüyor. 4 bin ayrı konuda araştırma devam ediyor. Binden fazla araştırmada ürüne dönüşmüş bulunuyor. Teknopark´larda 11 binden fazla Ar-Ge elemanı teknolojik araştırmalarda çalışıyor. Teknopark´lardan yapılan teknoloji ihracatı 1 milyar dolara yaklaşmış bulunuyor. Bu son yıllarda aldığımız önemli bir mesafedir."

Ergün´ün verdiği bilgilere göre, Türkiye´de 70´den fazla Ar-Ge merkezi kuruldu. Yurtdışındaki birçok büyük firma teşvikler nedeniyle Ar-Ge merkezini Türkiye´ye taşıdı. Türkiye´deki firmalar da bu teşviklerden yaralanmak için Ar-Ge merkezleri kurdu. Bu merkezlerde 12 bin civarında eleman çalışıyor.

Türkiye´nin Ar-Ge merkezleri ve Teknopark´lar vasıtasıyla teknolojik kapasitesini arttırdığına işaret eden Bakan Ergün, KOBİ´lere verilen Ar-Ge desteklerinden de bahsetti.

Küçük ve orta boy işletmelerin 3 yıl boyunca Ar-Ge harcamalarının yüzde 75´ini karşıladıklarını anlatan Ergün, "Bu çerçevede 250-300´e yakın San-Tez projeleri üniversitelerde devam ediyor. Bu da son birkaç yıl içinde başlattığımız Ar-Ge destek projelerinden birisidir. Türkiye teknolojisini ilerleten bir hale gelmiştir. Bu nedenle Türkiye´de özellikle savunma sanayinde çok büyük mesafe alındı. Askeri ihtiyaçlarının yüzde 75´ini dışarıdan karşılayan bir ülkeydik. Bu gün askeri malzeme ihtiyacımızın yüzde 50´sini artık kendimiz üretebilmekteyiz. Buna insansız hava araçları ve güdümlü füzeler dahil." diye konuştu.

Bakan Ergün, teknoloji alanında 2013 yılındaki hedeflerinin Ar-Ge harcamalarının GSMH içindeki payını yüzde 1´den yüzde 2´ye çıkarmak olduğunu kaydetti. Bu nedenle teşviklerin devam ettiğini; Meclis açıldığında teknoparklarla ilgili teşvik süresini uzatacaklarını bildirdi.

Bakan Ergün, "Söz konusu teşvikler 2013´te dolmasına rağmen biz onu 2023 yılına kadar uzatıyoruz. 2023 yılına kadar Teknoparklardaki Ar-Ge teşvikleri devam etsin istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak da, ticaret, büyük mağazalar ve borçlar kanunları gibi önemli yasaların çıkmasını istediklerini belirtti.

KOBİ´lerin vergi, sigorta cezalarının birikmesiyle oluşan 90 milyarlık yükün ödenebilir bir seviyeye getirilmesi gerektiğini vurgulayan Budak, şöyle konuştu:

"Bu tür ekonomiyi ilgilendiren konularda bir kanunlar ve reformlar takvimine ihtiyacımız var. Gerek hükümetten gerek muhalefet partilerinden bu kanunların çıkması ve mikro reformların gündeme gelmesi için bir takvim bekliyoruz."

 

Bahar Kumaş
Kaynak : İnternethaber 

Bu haber sizden önce 7973 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Osmanlı´dan beri buraday
Banka isyan ettirdi!
İyimser Enflasyon Tahminl
Türkiye en cazip 18. piyasa
Tüketicinin güveni azaldı
1.5 milyon kişiye KEY müj
Bankalar Karamehmet´in peşinde
Migros ATM´leri hizmete
Benzine indirim!
Maliye´den özel sektöre
4200 euro maaşlı iş imkanı
Kurulan şirket sayısı arttı
İstanbul köprülerinin 7 aylık
KEY ödemeleri başlıyor iş
Dolar haftaya nasıl başladı
THY´nin ilk yarı net kar
Transfer borsasında rakam
17 banka MASAK´tan geçer
Fırsatçıların ramazan vurgunu
Ev sahiplerinin dikkatine !

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1566 Yorum : 0
Okunma : 1525 Yorum : 0
Okunma : 1357 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ