Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Google geri adım attı


21 Ağustos 2010 Cumartesi - 00:00


Yazı Boyutu:


Sokaklarına, evlerine ait görüntülerin dünyaya açılmasını istemeyen Almanlar´ın bilişim devi Google´a itirazları sonuç getiri

Google, sokak ve caddeleri görüntülemeye yarayan Street View uygulamasını Almanya’ya da getiriyor. 20 büyük kenti kapsayacak uygulamanın yılsonundan itibaren başlatılması planlanıyor. Fakat bunu özel hayatın mahremiyetine müdahale olarak değerlendirenlerin itirazları da sürüyor.

Bu arada Street View konusunda daha denetleyici yasaların çıkarılması yönünde eyalet yönetimlerinden gelen talep, Federal Hükümet tarafından kabul edilmedi. Federal hükümet, sadece Street View değil, genel olarak internet üzerinden kişisel verilerin korunması konusunda sonbaharda yeni bir önlemler paketinin masaya getirilmesini kararlaştırdı.

Google gazetelere tam sayfa ilanlar veriyor

Kişisel verilerin daha sıkı korunmasını savunanlardan ve Alman siyaset dünyasından Google’ın yılsonunda başlayacağını duyurduğu Street View uygulamasına itiraz sesleri yükseliyor. ABD’li bilişim şirketi ise gazetelerde yayımlanan tam sayfa reklamlarla bu itirazlara yanıt veriyor. Google, görüntülerde yer alan kişilerin yüzlerinin tanınmayacağını, sokak resimlerinden istendiği takdirde itiraz sahiplerine ait bina görüntülerinin de kaldırılacağını duyurdu. Google Almanya’dan Lena Wagner: "Biz tüm itirazlar ve çelişkiler ortadan kaldırılmadan uygulamayı başlatmayacağımız yönünde garanti vermiştik ve tabii ki buna uyacağız.”

Federal Hükümet´in kişisel bilgilerin korunmasından sorumlu yetkilisi Peter Schaar itirazlar için dört haftalık bir sürenin bulunduğunu hatırlattı: “Google´ın böyle bir itiraz imkânı sunmasını öncelikle iyi bulduğumu söylemeliyim. Ancak bu itiraz formuna işlenecek verilerin akıbetini tam olarak bilmediğimiz için, bu formun birkaç gün içinde işleme konacağına dair gelen haber bizi şaşırttı.”

Ancak Google, Street View uygulamasının başlamasının ardından gelecek itirazların da dikkate alınacağını açıkladı. Yani ilk etapta verilen dört haftalık itiraz süresi sadece uygulamanın başlangıcı için geçerli olacak.

Aigner: Google garanti verdi

Federal Hükümet ise Google Street View konusunda sıkı düzenlemeler yapılmasını talep edenlerin bu konuda yasa çıkarılması şeklindeki isteklerini reddediyor. Federal Tüketici Haklarını Koruma Bakanı Ilse Aigner:

“Bu alanda sadece Google Street View yok. Hem diğer şirketlerin sundukları hizmetlerde, hem de Google Earth uygulamasında, bazı temel prensipleri açıklığa kavuşturmamız gerek. Google konusunda, başka hiçbir ülkede olmayan ve müzakereler sonucu elde ettiğimiz itiraz hakkına sahibiz. Google da tüm itirazların, uygulama kullanıma açılmadan giderileceği yönünde garanti verdi.”

Bu arada Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, veri güvenliği ve tüketici hakları savunucularıyla bilişim alanında faaliyet gösteren şirketleri 20 Eylül’de ortak bir görüşmeye çağırdı: “Ufkumuzu açık tutup, mantıklı karar ve düzenlemeler yaparsak, bunun sekiz hafta sonra gelmiş olması bir kayıp değil, bir kazanç olur.”

Google Street View uygulamasında evlerinin görünmesini istemeyen Almanlar dünden bu yana itirazlarını, Google Street View´a iletebiliyorlar. Ancak itirazın yapılacağı internet sayfasının ilk etapta uzun süre ulaşılamaz olduğunu da hatırlatmakta fayda var. 

 

Bahar Kumaş
Kaynak : Veteknoloji 

Bu haber sizden önce 6084 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
YouTube RapidShare mi olacak?
iOS4 işletim sistemi kullanımd
Bu mesaja dikkat
iPhone 4 Rezaleti
Beynin şifrelerini çözecek sis
İnternetle ilgili ürperten ger
Tarihin akışını değiştirecek k
Bilim kanıtladı: Çirkin kadın
Bu akıllı telefonlara dik
Türkiye´nin yarısı inter
Hacker´lar yine Apple´ı vurdu
Firefox 4´ten Pazartesi sürpr
Çirkinler için site kuruldu
Apple´ın üçüncü bombası
7 gezegenlik yeni güneş sistem
Suyun da ´su´yunu
Chat yapanlar risk altında
Dünya sineması ondan s
Facebook´ta ´kara
PES 2011 artık Türkleşti!

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1142 Yorum : 0
Okunma : 1121 Yorum : 0
Okunma : 934 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ