Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Bu cadde para basıyor


21 Ağustos 2010 Cumartesi - 00:00


Yazı Boyutu:


Dünya markaları burada boy gösteriyor. İstinyePark´taki lüks caddesinde ne kadar ciro yapıldığı ortaya çıkıyo

7 aylık veriler, 500 adımda dolaşılabilen küçücük caddede bu yıl tam 150 milyon euro ciro yapılacağını ortaya koyuyor.

Vatan gazetesinin haberine göre, Louis Vuitton, Gucci, Dolce&Gabbana, Jimmy Choo, Armani ve Prada gibi dünya markalarının yer aldığı İstinyePark’taki lüks caddesinde ne kadar ciro yapıldığıyla ilgili tablo netleşiyor. Bu yılın ilk 7 ayında sadece yabancıların yaptıkları alışveriş karşılığı yaklaşık 12 milyon euro vergi iadesi (tax free) aldığı lüks caddesinin yıllık cirosu 150 milyon euroyu bulacak. 150 milyon cironun da yüzde 30’u yabancı ziyaretçilerden gelecek.

Peki toplam cironun 500 milyon euroyu bulduğu İstinyePark’ın lüks caddesinde kimler alışveriş yapıyor? Bu yılın Ocak-Temmuz dönemine ait verilere göre, İstinyePark’ta 250 bin civarında yabancı alışveriş yaptı. 2009 rakamlarıyla karşılaştırıldığında özellikle lüks caddesini tercih eden yabancıların sayısında yüzde 52 artış oldu.

Ciro 7 ayda yüzde 46.9 arttı

Geçen yıla göre lüks caddesinde yabancılara satıştan kaynaklanan ciro yüzde 46.9 arttı. Yabancılar, alışverişlerinin karşılığında 7 aylık dönemde 12 milyon euro vergi iadesi aldı. Geçen yıl aynı dönemde vergi iadesi rakamı 8 milyon euro olarak gerçekleşmişti. Bu yıl sonuna kadar lüks caddesindeki alışverişten alınacak vergi iadesinin 24-25 milyon euroya ulaşması bekleniyor.

İstinyePark’taki yabancı alışverişinin ise 75 milyon euro olacağı tahmin ediliyor. Bunun da 45 milyon eurosu lüks markalardan sağlanacak. 75 milyon euroluk yabancı alışverişi ise İstinyePark’ın toplam cirosunun yüzde 15’ine denk geliyor.

3 bin Çinli alışverişe geldi

Lüks caddesinde alışveriş yaban yabancılar içinde en fazla parayı Azeriler harcıyor. Azerileri Rusya Federasyonu vatandaşları ile İranlılar izliyor. Yabancılarlarla ilgili istatistiklerde Çinli sayısındaki artış da dikkat çekiyor. 7 aylık dönemde İstinyePark’ta alışveriş yapıp vergi iadesi alan Çinli sayısı 3 bini aştı. Çinliler’in oranında yüzde 53 artış oldu.

Yabancılar 2009 yılında 16.3 milyon euro vergi iadesi aldı

İstinyePark’ta kriz yılı olmasına rağmen 2009’da 2008’e göre alışveriş yapıp vergi iadesinden yararlanan yabancıların sayısı yüzde 90.8 arttı. 40 bin 793 vergi iadesi işlemi yapıldı, ciro yüzde 65.5 arttı.

Global Refund’un Türkiye’deki alışveriş merkezlerine ilişkin raporuna göre, Ocak-Aralık 2009 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre İstinyePark’ta alışveriş yapıp Tax Free (vergi iadesi) uygulamasından yararlanan yabancıların sayısı yüzde 90.8 arttı. Toplam 40 bin 793 vergi iadesi işleminin yapıldığı aynı dönemde ciro artışı ise yüzde 65.59 olarak gerçekleşti. İstinyePark’taki işlemler Akmerkez, Cevahir, Kanyon ve Metrocity’nin toplam işlem sayısını geçti.

2008 yılında 9 milyon 881 bin euro olan vergi iadesi tutarı, 2009 yılında 16 milyon 362 bin euroya yükseldi.

İranlı turistte patlama oldu

BU yılın 7 aylık döneminde ülke bazında bakıldığı zaman İranlılar ön plana çıkıyor. Söz konusu dönemde İstinyePark’tan alışveriş yapan İranlılar’ın sayısında yüzde 87 artış oldu. İranlılar alışveriş miktarında da iki basamak birden yükselerek Azeriler ve Ruslar’ın ardından üçüncü sıraya yerleşti. Kuveytliler de yüzde 87’lik oranla İranlılar’la başa baş gitti. Suudi Arabistanlı ziyaretçi sayısında yüzde 77.9, Mısırlı ziyaretçi sayısında ise yüzde 75.1 artış yaşandı.

Ünlülerin buluşma noktası

- İstinyePark’ta lüks markalar 17 bin metrekarelik bir alana yayılmış durumda. Lüks caddesindeki dünya markaları 9 bin metrekarelik alanda müşterilerine ulaşıyor.

- Lüks caddesinde 25 marka bulunuyor. Bu markalar arasında Louis Vuitton, Gucci, Dolce&Gabbana, Jimmy Choo, Armani, Prada ve Beymen gibi markalar bulunuyor.

- Beymen mağazasından Armani’nin ucuna olan yürüme mesafesi 110 metre, Louis Vuitton’dan Prada’ya kadar olan mesafe ise 100 metre.

- Caddede Armani Cafe, Masa Restaurant, Borsa Restaurant ve Bej Cafe gibi yeme-içme mekanları var. Bu mekanlar ünlü sanatçıların, futbolcu ve cemiyet hayatından isimlerin buluşma noktası oldu.

- Lüks caddesinde özel vale servisi de müşterilerin hizmetinde.

 

Bu haber sizden önce 8140 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
140 yıllık denklemin sırrı çöz
Dünyanın en çılgın müzeleri
ABD İran korkusunu paraya
Obama cami sözünün arkasında
AB´den Pakistan´a
Bir sivilce deyip geçmeyin!
380 milyon yumurta toplat
40 bin ABD askeri Irak´t
Sofya Kıbrıs´ın tahtını
Porno yıldızı çıktı
Türkiye´nin acı AİHM kar
Anında ihbar, ormanları k
Irak´ta yeni dönem tartı
Japonya ekonomisi ye
Şeriat mahkemesinden inanılmaz
İran´ın nükleer santrali
Felç edene felç cezası
İran dünyaya meydan okuyo
Amerikan firması PKK´ya
Irak´ta iç savaş ko

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1531 Yorum : 0
Okunma : 1485 Yorum : 0
Okunma : 1282 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ