Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Konut sektöründe balonuyarısı


27 Temmuz 2014 Pazar - 18:19


Yazı Boyutu:


Türkiye Müteaahhitler Birliği Temmuz ayı inşaat sektörü analiz raporunda konutta balon tehlikesinin dikkatle değerlendirilmesi ger

Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) temmuz ayı "İnşaat Sektörü Analiz Raporu açıklandı.

Sektördeki gelişmelerin yanı sıra küresel ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelerin yönünü belirlemekte ağırlıklı rol oynayan ABD, AB, Rusya ve Çin dörtlüsüne, son dönemde Afrikadan Ortadoğuya uzanan geniş bir coğrafyaya yayılmış ve Avrupayı da kaygılandıran "şiddet eğilimli İslamcı hareketin" eklendiği ifade edildi.

Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde beklentileri aşarak yüzde 4,3 büyümesi kadar, yılın başından itibaren uygulamaya konulan makro ihtiyati tedbirlere bağlı olarak iç ve dış talep arasında kuvvetli bir dengelenmenin başlamış olmasının da memnuniyet verici olduğu kaydedilen raporda, buna karşın konut arzındaki hızlı artışa karşın konut satışlarının yılın 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 gerilemesinin kaygı verdiği belirtildi.

Raporda, Irak ve Libyadaki gelişmelerin, neden oldukları kayıplar ve ufuktaki riskler itibariyle sadece ekonomiyi değil, inşaat taahhüt sektörünü de çok yakından ilgilendirdiğine işaret edildi.

"BALON TEHLİKESİ DİKKATLE DEĞERLENDİRİLMELİ"

Konut fiyatlarına ilişkin tespitlerin de bulunduğu raporda, Türkiyenin uluslararası anlamda konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke olarak öne çıktığı belirtildi.

Raporda, konut sektöründe balon tartışmaları ile ilgili, "Mevcut konut stokunda 2013 yılında üretilmiş ve satılamadığı için 2014e devredilmiş dairelerin de bulunduğu, tüketici güven endeksindeki gerileme ve talebi baskılayan siyasi ve ekonomik faktörler dikkate alındığında balon tehlikesinin dikkatle değerlendirilmesinde ve gerekli önlemlerin ilgili tüm taraflarca alınmasında yarar görülmektedir" önerisinde bulunuldu.

"PROJELERE HAZİNE GARANTİSİ BANKALARI CESARETLENDİRECEK"

2013 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5,8 büyüme kaydeden inşaat sektörünün bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 5,2 büyüdüğü hatırlatılan raporda, büyümedeki yavaşlamanın nedenlerinin sorgulanması, bunun konut sektöründeki gelişmeler ile ilişkilendirilmesi ve kalıcı olup olmayacağının irdelenmesi gerektiği kaydedildi.

Türkiyede son 5 yılda gerçekleşen ve değeri 67 milyar doları aşan dev projelerin yüzde 90-95inin Türk bankaları tarafından finanse edildiği bilgisine yer verilen raporda, şu ifadeler kullanıldı:

"Yatırımcılar 12-13 yıla varabilen kredi vadeleri başta olmak üzere elde ettikleri çeşitli avantajlar nedeniyle finansmanda Türk bankalarını tercih etmektedirler. Dahası, Hazinenin 1 milyar lira ve üzerindeki Yap-İşlet-Devret (YİD) ve Yap-Kirala-Devret (YKD) modelli projelere garanti vermesi yönündeki kararın Türk bankalarını proje finansmanına katılım konusunda daha da cesaretlendireceği beklentisi artmış durumdadır."

YURT DIŞINDA 6 AYDA 116 YENİ PROJE ÜSTLENİLDİ

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine ilişkin bilgilerin de paylaşıldığı raporda, yılın 6 ayında 33 ülkede tutarı 9,9 milyar doları aşan 116 yeni proje üstlenildiği bildirildi. Bu dönemde en çok iş üstlenilen ilk 5 ülkenin sırasıyla Katar, Cezayir, Irak, Türkmenistan ve Libya olduğu belirtildi.

Raporda, son dönemde Irakta meydana gelen olaylar neticesinde ülkenin özellikle Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar, Bağdat ve Basra kentlerinde ortaya çıkan ciddi güvenlik sorunlarının ülkede faaliyet göstermekte olan Türk firmaları açısından büyük risk oluşturmaya başladığına dikkat çekildi.

 

Etiketler : Türkiye Müteahhitler Birliği, İnşaa Sektörü Analiz Raporu, inşaat taahhüt sektörü, konut fiyatları, Yap İşlet Devret, Yap Kirala Devret
Bu haber sizden önce 7027 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Osmanlı´dan beri buraday
Banka isyan ettirdi!
İyimser Enflasyon Tahminl
Türkiye en cazip 18. piyasa
Tüketicinin güveni azaldı
1.5 milyon kişiye KEY müj
Bankalar Karamehmet´in peşinde
Migros ATM´leri hizmete
Benzine indirim!
Maliye´den özel sektöre
4200 euro maaşlı iş imkanı
Kurulan şirket sayısı arttı
Ergine´e göre işsizlik g
İstanbul köprülerinin 7 aylık
KEY ödemeleri başlıyor iş
Dolar haftaya nasıl başladı
THY´nin ilk yarı net kar
Transfer borsasında rakam
17 banka MASAK´tan geçer
Fırsatçıların ramazan vurgunu

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1565 Yorum : 0
Okunma : 1524 Yorum : 0
Okunma : 1351 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ