Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Irak´ta yeni dönem tartı


20 Ağustos 2010 Cuma - 00:00


Yazı Boyutu:


Irak´ta ya da ulusararası kamuoyunda yaşanmıyor.

Irak’ın Meysan Eyaleti’nden gelen ve 2004 yılından bu yana Almanya’da yaşayan gazeteci Emad Ganim, Amerikan birliklerin Irak’tan çekilmesini, zamanı çoktan gelmiş bir girişim olarak değerlendiriyor.Irak’ın Şii ve Sünni halk gruplarının bölünmesinde Irak’taki Amerikan askeri varlığını başlıca etken olarak gören Ganim, çekilmeden sonra bu iki grubun artık barışçıl bir biçimde birarada yaşayacağından emin olduğunu söylüyor. Ganim, terörist grupların da eylemlerini Amerikan varlığı ile gerekçelendirdiğine dikkat çekiyor. Amerikan askerlerinin ülkeden çekilmesinin Irak’ın Arap komşularıyla ilişkilerini de olumlu yönde etkileyeceğini belirten Irak doğumlu gazeteci, ülkesinde hemen herşeyin düzelmeyeceğini ancak sürekli ABD’den de destek beklenilmemesi gerektiğini vurguluyor. Ganim, “Iraklılar ortaya çıkacak sorunları bundan böyle artık kendileri çözebilmeli” diyor.

2000 yılından bu yana Almanya’da yaşayan, Basra doğumlu gazeteci Abbas El-Keşali ise Amerikan birliklerinin Irak’tan çekilmesinin henüz erken olduğu görüşünde.

 

Iraklıların günbegün tehlike altında olduğuna, devlet dairelerinin hala tam olarak yükümlülüklerini yerine getiremediğine işaret eden gazeteci Keşali, bu şartlar altında Amerikan birliklerinin ülkeden ayrılmasının doğru olmadığını söylüyor. Iraklı asker ve polislerin yeteri derece güçlenmediğine değinen Basra doğumlu gazeteci, Amerikan birliklerinin geride bıraktığı sözde egemen Irak devletinin bir anda patlamaya hazır bir bomba haline gelebileceğini de ileri sürüyor.

Keşali, ABD’nin ülkeye demokrasiyi getirdiğini, ancak ülkedeki elitler ile siyasilerin henüz demokrasinin bilincine varamadıklarını, bu atmosferde demokrasi bilincinin de halka inemeyeceğini belirtiyor ve “Benim gönlümde de egemen bir Irak yatıyor. Ancak henüz bu aşamada değiliz. Amerikan askeri güçleri olmazsa, durum daha da kötüleşir” diyor.Iraklı iki gazeteci, Amerika´nın muharip güçlerini çekmesiyle Irak´ta başlayan yeni döneme ilişkin farklı görüşlere sahip. Ancak yıllardır büyük acılara sahne olan Irak´ta neler yaşanacağını önümüzdeki günler ve aylar gösterecek.

Deniz Öztürk

Kaynak : Dw-word

Bu haber sizden önce 4812 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
140 yıllık denklemin sırrı çöz
Dünyanın en çılgın müzeleri
ABD İran korkusunu paraya
Obama cami sözünün arkasında
AB´den Pakistan´a
Bir sivilce deyip geçmeyin!
380 milyon yumurta toplat
40 bin ABD askeri Irak´t
Sofya Kıbrıs´ın tahtını
Porno yıldızı çıktı
Türkiye´nin acı AİHM kar
Anında ihbar, ormanları k
Japonya ekonomisi ye
Şeriat mahkemesinden inanılmaz
Bu cadde para basıyor
İran´ın nükleer santrali
Felç edene felç cezası
İran dünyaya meydan okuyo
Amerikan firması PKK´ya
Irak´ta iç savaş ko

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1531 Yorum : 0
Okunma : 1485 Yorum : 0
Okunma : 1282 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ