Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Tropikal iklime gidiyoruz


19 Ağustos 2010 Perşembe - 00:00


Yazı Boyutu:


Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Orhan Şen´den Gülin Yıldırımkaya´ya çarpıcı açıklamalar.

Bilim adamları tarafından bizim 2030 yılında beklediğimiz değişiklikleri şimdiden görmeye başladığımız saptandı. Küresel ısınma bu, atmosferde belli bir sıcaklık artışı meydana geliyor. Sıcaklık artıyor da ne oluyor? Bir, bir buçuk derece hatta iki dereceye kadar yaklaştı atmosferdeki sıcaklık bu da iklim değişikliğine etki ediyor.

Dünya üzerinde bazı bölgelerde iklimler değişiyor. Hangi bölgelerde iklimin değiştiği çok önemli, bu değişiklikte bizi ilgilendiren Akdeniz Bölgesi’dir. Akdeniz çukuru dediğimiz Türkiye’nin, Yunanistan’ın Akdeniz’e komşu olan ülkelerin olduğu bölgede bu küresel ısınmanın meydana getirdiği iklim değişikliği en fazla hissedilecek bölge olarak kanıtlandı. Bu seneki duruma baktığımız zaman esasında yüz, yüz elli yıllık geçmişe gittiğimiz zaman ilk defa bu kadar uzun süreli sıcaklıklar görülüyor. Üstelik sadece temmuz-ağustosta değil şubat ve martta da sıcaklıklar oldu. Nereden çıktı bu sıcaklar, böyle kavrulduk, nem oranı arttı, Rusya’da orman yangınları meydana geldi, Pakistan’da seller meydana geldi Çekoslovakya, Almanya ve Polonya’da seller meydana geldi tüm bunlar nasıl oldu? Bunların tek bir nedeni var yani günlük nedeni var bu da muson alçak basıncıdır. Muson alçak basıncıda Hint Okyanusunda oluşan bir alçak basınçtır, meteorolojik bir olaydır her sene oluşur. Muson alçak basıncı olduğu zaman o bölgede yağışları meydana getirir. Bu alçak basınç ilkbahardan itibaren bize sokulmaya başlar. Arabistan üzerinden geçerken nemini bırakır, kuru olarak gelir. Güneydoğu Anadolu’nun çöl iklimine doğru gitmesinin nedeni muson alçak basıncıdır. Mezopotamya denilen bölge bundan çok uzun zaman önce tarım açısından dünyanın en verimli bölgesiydi, ekvatordaki ormanlar buradaydı ki yok olmasından, bitki örtüsünün toprak altında kalmasından dolayı da burada petrol meydana geldi. Burada petrol olmasının sebebi de odur. Eskiden burası çok güzel yeşillik, ormanlık ve bitki zenginliği açısından dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesiydi. Mezopotamya’yı da, Güneydoğu’yu da muson alçak basıncı çöl haline getirdi.

Şimdi sırada Türkiye’mi var?

Kesinlikle. Zaten Güneydoğu Anadolu çöl olmaya başladı şimdi İç Anadolu’ya doğru yöneliyor. Kuru ve tozlu bir hava kütlesi yani hem kurutuyor hem de toz getiriyor ki bu önemli bir iklim problemidir.

O halde Akdeniz, Ege Bölgeleri tüm Anadolu benzer bir risk altında, Türkiye ileride bir çöle dönüşebilir öyle mi?

Bütün Anadolu risk altında ama en büyük ihtimal şu anda on sene, yirmi sene değil yüz sene, bin sene gibi süreçlerde meydana gelen olaylardır. Bu durum Anadolu’yu senelerdir etkisi altına aldı ve Güneydoğu’da çölleşme başladı. Çölleşme Konya’ya doğru geliyor.     

 Özellikle Antalya ve Akdeniz civarı artık tropik iklime doğru kaymaya başladı. Tropik iklim otuz derece enlemlerde görülüyordu o biraz daha yukarı kaymaya başladı. Şu anda bir iki derece yukarı kaymaya başladı, bizim Antalya’da otuz altı derece enlem yani çok yaklaştı.

O halde konuşulan şu senaryo doğru; Yerli yabancı pek çok müteahhit yavaş yavaş turizm yatırımlarını kuzeye kaydırmaya başladı. Karadeniz sahilleri satın alınıyor, bir şekilde Rusya’ya doğru turizmin kayacağı ve Antalya’da yaz aylarında tatil yapmanın mümkün olmayacağı bir sıcaklık olacağı konuşuluyordu.

Tabii kesinlikle doğru, turizm mevsimi değişecek. Turizm mevsiminin Antalya’da artık temmuz ağustos aylarında olması biraz güç, ya büyük klimalar çalıştıracaksınız ki o enerjiyi nereden bulacaksınız? O açıdan Antalya ve Akdeniz civarında turizm mevsimini iki parça halinde yapmak lazım mart – haziran ya da eylül, ekimden sonra yapmak lazım. İleride Karadeniz sahillerimiz Türkiye’de mevsimsel olarak en iyi konumda olacak ve ön plana çıkacak. Şu ana kadar Karadeniz sahillerinin deniz turizmi açısından çok fazla rağbet görmemesinin nedeni güneşli sezonun az olmasıdır. Bundan sonra güneşli sezon uzayacak, o açıdan bundan sonra kim turizme yatırım yapacaksa Karadeniz’e yatırım yapmasında fayda var.Akdeniz Bölg

Bu haber sizden önce 4118 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Son yolcuğuna uğurlanıy&#
Marangoz atölyesinde yangın
Bir evde üç polis, bir hırsiz!
Ölüm onu sandalyede yakal
Dev elektrik kesintileri geri
Babasını kaybeden lise öğrenci
Evlenmeden önce mutlaka so
Kavurucu sıcaklar dönüyor
Sınırlar kalkarsa Türkiye küçü
Semazenle aydınlanan ünlüler
Petrol yiyen mikrop keşfedildi
Rize´deki heyelanda can
Birinci evlilik deneme
Kare kare inanılmaz oluşum
NASA´dan 2012´de f
Darağacında bir fidan
Boşanan 8 bin çift aynı evde ç
Bunları öğrenince çok şaşıraca
Bölge bölge hava durumu
Türkan Saylan´a çirkin s

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1569 Yorum : 0
Okunma : 1532 Yorum : 0
Okunma : 1360 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ