Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Bakan Pekcan açıkladı !


20 Temmuz 2019 Cumartesi - 16:02


Yazı Boyutu:


Eximbank 11 bin 535 ihracatçıyı destekliyor;

Ticaret Bakanlığı´nda gerçekleştirilen "Türk Eximbank 2019 Yılı İlk 6 Ay Faaliyet Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dünyada ticaret ve ekonomilerde yavaşlamanın söz konusu olduğuna dikkati çekerek özellikle de Türkiye´nin en önemli ihracat pazarı olan Avro Bölgesi´nde ekonomik göstergelerin aşağı yönlü revizyonlarının yapıldığını dile getirdi.

Pekcan, buna rağmen ihracatın yılın ilk yarısında Cumhuriyet tarihi rekoru kırarak 88,2 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, "2018 yılının ilk yarısında dış ticaret açığımız 41,9 milyar dolarken bu yılın ilk 6 ayında bu rakam 14 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İnşallah temmuz ayının rakamları açıklandığında dış ticaret açığının azalmasının devam ettiğini göreceğiz." ifadesini kullandı.

Türkiye´nin dış finansman ihtiyacında da geçen yıla göre 28 milyar dolarlık azalma meydana geldiğini vurgulayan Pekcan, bu rakamın, ekonomik dengelenme sürecinde Türkiye ekonomisi için çok önemli bir destek olduğunu söyledi.

Pekcan, bu senenin ilk çeyreğinde ihracatın büyümeye 12,2 puan destek verdiğini belirterek, geçen yılın aynı döneminde söz konusu rakamın 4,1 puan olduğunu hatırlattı.

EXİMBANK´IN DESTEKLEDİĞİ İHRACATÇI SAYISI 11 BİN 535

Finansmanın en doğru adrese, yani ihracata yönlendirmek gerektiğinin altını çizen Pekcan, bu doğrultuda Türk Eximbank´ın ihracatçıların her zaman yanında olduğunu ifade etti.

Pekcan, Türk Eximbank´ın "ihracat alacak sigortası" alanında Türkiye´de birinci sırada olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bankacılık sektöründe kredi büyüklüğü açısından 8. sırada, aktif büyüklüğü açısından da 9´uncu sırada yer almaktadır. Ayrıca Eximbank ihracat kredilerinin yüzde 53´ünü tek başına finanse etmektedir. Eximbank´ın 16 şube ve 14 irtibat bürosu bulunmaktadır. Hedefimiz bu sayıyı 2019 sonuna kadar 20 şube ve 20 irtibat bürosuna çıkarmaktır. 2019´un ilk 6 ayında Eximbank nakit kredi desteği sigorta ve garanti kapsamında 21,4 milyar dolar finansman desteği sağlamıştır. İlk 6 ayda ihracatımızın yüzde 25,5´i de Eximbank tarafından finanse edilmiştir. Eximbank, 2019 yılının ilk 6 ayında gerek sendikasyon gerek bilateral krediler gerek tahvil ihracı ve gerekse uluslararası kuruluşlardan olmak üzere 2,5 milyar dolarlık fon sağlamıştır. Ulaşılan ihracatçı sayısı 2019 yılının ilk 6 ayı sonu itibarıyla 11 bin 535´e yükselmiştir. Bu da yıllık yüzde 12´lik bir artışa tekabül etmektedir."

Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak ihracatı tabana ve KOBİ´lere yaymak konusunda kararlı olduklarını ifade ederek, bu doğrultuda Eximbank´ın çalıştığı firmaların içinde KOBİ oranının artışına da son derece önem verdiklerini, bu oranın bugün yüzde 72´ye ulaştığını söyledi.

Ayrıca, bankanın son 1 yıl içinde kredi müşterisi olan firma sayısının da yüzde 8 arttığına dikkati çekerek, sigortalı ihracatçı sayısının ise yüzde 27 arttığını dile getirdi.

Pekcan, "Tıpkı ihracat performansımızdaki gibi Eximbank´ın da ilk 6 ayda çok başarılı bir performans sergilediğini görüyoruz." dedi.

Eximbank´ın ihracatçılara farklı finansman kaynakları temin etmesi konusunda yeni çözümler üreteceklerini belirten Ruhsar Pekcan, şunları kaydetti:

"Eximbank´ın 2019 yılı sonu itibarıyla hem nakit kredi, hem sigorta hem de garanti olarak 48,4 milyar dolar finansman desteği vermesini hedefliyoruz. Bu rakamın da ihracatın yüzde 27´sinin finansmanını sağlayacağını öngörüyoruz. Firma sayısının yıl sonu itibarıyla 12 bin 500´e ulaşmasını hedefliyoruz. KOBİ oranı hedefimiz de yüzde 72´den yıl sonunda yüzde 75´e ulaşmaktır."

ERTUĞRUL DİLEKCİ
KAYNAK: HÜRRİYET
Etiketler : Ticaret Bakanlığı, Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank
Bu haber sizden önce 1268 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Osmanlı´dan beri buraday
Banka isyan ettirdi!
İyimser Enflasyon Tahminl
Türkiye en cazip 18. piyasa
Tüketicinin güveni azaldı
1.5 milyon kişiye KEY müj
Bankalar Karamehmet´in peşinde
Migros ATM´leri hizmete
Benzine indirim!
Maliye´den özel sektöre
4200 euro maaşlı iş imkanı
Kurulan şirket sayısı arttı
Ergine´e göre işsizlik g
İstanbul köprülerinin 7 aylık
KEY ödemeleri başlıyor iş
Dolar haftaya nasıl başladı
THY´nin ilk yarı net kar
Transfer borsasında rakam
17 banka MASAK´tan geçer
Fırsatçıların ramazan vurgunu

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1054 Yorum : 0
Okunma : 1102 Yorum : 0
Okunma : 1105 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ