Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Kuruyemişler ve faydaları !


19 Temmuz 2019 Cuma - 18:36


Yazı Boyutu:


Kuruyemişin faydaları nelerdir? Dr. Muammer Yıldız açıkladı;

Kuruyemiş vücudumuz için sağlıklı atıştırmalık seçenekleridir. Yağ oranları yüksek olsa da içerdikleri yağlar genellikle sağlıklı yağlardır. Ayrıca içerdiği protein ve lif kaynağı sayesinde birçok hastalığa karşı kalkan oluşturuyor. Peki kuruyemişin faydaları nelerdir? Dr. Muammer Yıldız açıkladı.

BADEM

Badem kolesterol seviyenizi artırabilir. Bununla birlikte, düşük kalorili bir diyetin parçası olarak tüketilen bademler, fazla kilolu veya obez kişilerde kilo kaybına ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, günde 28 gram badem yemek, kan şekeri seviyesinin, diyabetli kişilerde %30´a varan oranlarda azalmasına yardımcı olabilir, ancak sağlıklı kişilerde anlamlı derecede önemli değildir. Bademin tip 2 diyabetli kişilerde enflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.

Son olarak bademlerin, Bifidobacteria ve Lactobacillus dahil olmak üzere faydalı bağırsak bakterilerinin gelişimini destekleyerek bağırsak mikrobiyotası üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

ANTEP FISTIĞI

Bademe benzer şekilde, antep fıstığı kolesterol seviyesini yükseltebilir. Yine de günde 56-84 gram antepfıstığı yemek, "iyi" HDL kolesterolün artmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca antep fıstığı, kan basıncı, kilo ve oksidatif durum da dahil olmak üzere diğer kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Oksidatif durum, kalp hastalığına katkıda bulunabilecek olan, okside olmuş kimyasalların kan seviyelerini ifade eder .Dahası, antep fıstığı ağır bir yemekten sonra kan şekeri artışını azaltmaya yardımcı olabilir.

CEVİZ

Ceviz, yüksek ALA içeriği ve diğer besin maddeleri nedeniyle kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebilmektedir. Birçok büyük araştırma ceviz yemenin toplam kolesterolü ve "kötü" LDL kolesterolü düşürdüğü, "iyi" HDL kolesterol seviyelerini yükselttiğini bulmuştur.

Ayrıca kan basıncı ve dolaşım sisteminizden normal kan akışı dahil olmak üzere kalp sağlığı ile ilgili diğer faktörleri de iyileştirebilir. Ek olarak ceviz, birçok kronik hastalığa neden olan iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Üniversite öğrencilerinde yapılan bir araştırma, ceviz yemenin beyin üzerinde yararlı etkileri olabileceğini göstermiştir.

FINDIK

Diğer pek çok kuruyemiş gibi, fındıkların da kalp hastalığı risk faktörleri üzerinde yararlı etkileri olduğu görülmektedir. Bir çalışma, fındık bakımından zengin bir diyetin toplam kolesterol, "kötü" LDL kolesterol ve trigliseritleri azalttığını buldu. Aynı zamanda inflamasyonu düşürdü ve kan damarı işlevini iyileştirdi.

Diğer çalışmalar, fındık diyetlerinin kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğini ve kandaki E vitamini miktarını artırabileceğini göstermiştir.

FISTIK

120.000´den fazla kişiden oluşan bir çalışma, daha yüksek fıstık alımının düşük ölüm oranları ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Yerfıstığı ayrıca kalp hastalığı risk faktörlerini de iyileştirebilir.

Bir çalışmada, fıstık ezmesini haftada beş kereden fazla yiyen kadınların tip 2 diyabet oranlarının daha düşük olduğu bulundu. Ayrıca, gebelikte haftada bir veya daha fazla yerfıstığı yiyen annelerin çocuklarında astım ve alerjik hastalık oranları daha düşük çıkmıştır.

Bununla birlikte, birçok marka yüksek miktarlarda ilave yağ, şeker ve diğer bileşenleri içerir. Bu nedenle, en yüksek yerfıstığı içeriğine sahip fıstık ezmesini seçmek en iyi seçenektir. Ayrıca hazır satılan yer fıstığı genellikle tuzludur, bu da sağlıkla ilgili yararlarından bazılarını ortadan kaldırabilir. Bunun yerine sade, tuzsuz, lezzetsiz fıstık seçmeye çalışın.

KAJU FISTIĞI

Kaju fıstığının besinlerin antioksidan potansiyelini arttırdığını fark etmiştir. İlginçtir ki, birkaç çalışma kaju fıstığı bakımından yüksek diyetlerin metabolik sendromu olan kişilerde kan şekerini artırabileceğini göstermiştir.

Daha büyük bir çalışma ise, kaju bakımından zengin bir diyetin kan basıncını düşürdüğünü ve "iyi" HDL kolesterol seviyelerini arttırdığını gözlemledi. Ancak, vücut ağırlığı veya kan şekeri düzeyleri üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır.

MAKADEMYA FINDIĞI (CADI FINDIĞI)

Makademya Fındığının sağlığa faydalarının çoğu, kalp sağlığıyla ilgilidir. Bu durum, yüksek oranda tekli doymamış yağ içeriği nedeniyledir. Bazı araştırmalar, makademya fındığı bakımından zengin diyetlerin, toplam kolesterolü ve "kötü" LDL kolesterolü yüksek kolesterol seviyesine sahip olanlara iyi geleceğini göstermiştir.

PİKAN CEVİZİ

Birkaç çalışma, pikan cevizinin normal kolesterol seviyesine sahip kişilerde "kötü" LDL kolesterolü düşürebildiğini göstermiştir.

Diğer kabuklu yemişler gibi pikan cevizleri antioksidanlar gibi davranan bileşikler olan polifenoller içerir. Dört haftalık bir çalışma, günlük kalori alımının %20´si kadar pikan cevizi yiyen insanların kan seviyelerinde antioksidanların oldukça arttığını göstermiştir.

HASAN BUĞRA DİLEKCİ

KAYNAK: CNN TÜRK

Etiketler : Kuruyemiş, Muammer Yıldız
Bu haber sizden önce 1180 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Narkozsuz Bel ve Boyun Fitigi
Bebeği tehlikeye sokan sinyall
Gitgide Nomofobik oluyoru
Sezaryenla doğum azalacak
Yağ yakmak için bunu için
Mükemmel bacaklar için
Aman sağlığınızdan olmayın!
Stresin düşmanı ceviz
En ideal uyku süresi
Yüzünüz hastalığı söylüyo
Kansere karşı böğürtlen
Yıpranmış saçları onarma
Cildinize kış bakımı
Alkol ve gebelik
Anne sütü acıyı azaltıyor
Yüksek topuğa dikkat
Grip aşısı yaptırın
Çocukların beslenmesi
Depresyona kimler girer?
Kalp hastaları dikkat!

RÖPORTAJLAR
Okunma : 972 Yorum : 0
Okunma : 1019 Yorum : 0
Okunma : 1033 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ