Dolar
    5,7339
Euro
    6,4401
Borsa
    90.346
Altın
    245,1190
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Türkiyeyi Dünya Devi Yapacak Proje


18 Mart 2015 Çarşamba - 13:45


Yazı Boyutu:


Ciner Grubu´nun 1.3 milyar dolarlık Kazan Soda Külü ve Elektrik yatırımı, 2014 en iyi proje finansman kredisi ödülü aldı.

Türkiye´de ilk kez, bir sanayi kuruluşunu sektöründe dünyanın en büyüğü yapacak olan Ciner Grubu´nun Ankara Kazan´daki 1.3 milyar dolarlık Soda Külü Üretim ve Doğalgaz Çevrim Santralı yatırımı, “2014´ün en iyi proje finansman kredi anlaşması” ödülünü aldı. Projeye ödül, uluslararası ticaret finansmanı yayın grubu Trade&Forfaiting Review´un (TFR), küresel finans sektöründe prestijiyle tanınan başarılı anlaşmaları ödüllendirdiği TFR Awards´tan geldi. Tronadan yılda 2.7 milyon ton doğal soda külü üretimi yapacak ve doğalgaz santralıyla 800 megawatt´lık kurulu güce sahip olacak projenin yatırım tutarının 1 milyar doları, Mart 2014´te uluslararası bankalar konsorsiyumuyla imzalanan kredi anlaşmasıyla sağlanıyor. Trade&Forfaiting Review; ödülün verilmesinin başlıca nedeni olarak “bu büyüklükte bir projenin çevreci vasıflarını ve finansman için getirilen bütünsel çözümü” gösterdi.

‘EN BÜYÜK´LERİN PROJESİ

Projeyi finanse edecek bankalar konsorsiyumunda, varlıkları bakımından dünyanın en büyük bankası Çinli ICBC, Çin Eximbank ve Deutsche Bank yer alıyor. Çin İhracat Kredisi Sigorta Şirketi Sinosure ise projeye verilen finansman kredisini sigortaladı. Proje kredisi, Sinosure´un Türkiye´de bugüne kadar teminat altına aldığı en büyük tutar oldu. Kazan Soda Külü Üretim ve Doğalgaz Çevrim Santralı, bir Türk grubunun hem Çin hem de uluslararası piyasalardan birlikte finansman sağladığı ilk kredi olma özelliğini de taşıyor. Ciner Grubu´nun iştiraki Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş´nin kullanıcısı olduğu proje finansman kredisi, 4 yılı inşaat aşaması ve 9 yılı geri ödeme için olmak üzere toplam 13 yıllık vadeyi kapsıyor. Proje, TFR Awards´a Deutsche Bank ve ICBC tarafından ortaklaşa aday gösterildi.

İLK ADIM 2013´TE ATILDI

Projenin ilk adımı, 11 Ocak 2013´te Ciner Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner ve Çin´in en büyük mühendislik şirketi TCC´nin Başkanı Wang Zhiyuan arasında, tesislerin anahtar teslim inşasına yönelik anlaşmanın imzalanmasıyla atıldı. İmza törenine Enerji Bakanı Taner Yıldız da şahitlik etmişti.

4.4 MİLYON TONLA LİMANA EN YAKIN ÜRETİCİ OLACAK

Ciner Grubu, 1998´den bu yana tronadan doğal soda külü üretimini Ankara Beypazarı´nda faaliyet gösteren iştiraki Eti Soda aracılığıyla yapıyor. Kazan Soda Elektrik A.Ş üzerinden yapılan yatırım devreye girdiğinde, Eti Soda´yla birlikte Ciner Grubu´nun toplam soda külü üretimi 4.4 milyon tona çıkacak. Böylelikle Türkiye ve Ciner Grubu dünyanın en büyük soda külü üreticisi olacak. En yakın rakibiyle arasındaki fark 400 bin tona ulaşacak. Ciner Grubu sektörde dünyanın en büyük üreticisi olmanın yanı sıra bir limana en yakın üretici olma özelliği de taşıyacak.

EN YAKINI 3 BİN KİLOMETRE

Halen dünyada en büyük üretim, ABD´nin Wyoming Eyaleti ve Çin´de yapılıyor. Ancak bu iki ülkedeki trona yatakları en yakın limana ortalama 3 bin kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ankara´nın diğer iki üretim merkezine oranla limanlara daha yakın olmasının müşteriler açısından navlun maliyetini düşürücü etkisi bulunuyor. Böylelikle dünyanın en büyük doğal soda külü üreticisi olacak olan Türkiye, dünya pazarının yüzde 89´una ulaşmada büyük bir avantaj yakalayacak.

ELEKTRİK VE SU TÜKETİMİ ÜÇTE BİR DÜŞÜK OLACAK

-Doğal soda külü dünyada en çok talep gören 10 element arasında yer alıyor. En başta cam, deterjan ve gıdada kullanılan sodyum bikorbonat üretiminde faydalanılıyor.

-Çevreye duyarlı teknolojilerde su, atık su ve baca gazı arıtmasında kullanıldığı için kritik önem taşıyor.

-Sentetik soda külü de üretilebiliyor, ancak Kazan´da tronadan doğal soda külü üretileceği için üretimde elektrik ve su tüketimi sentetiğe göre üçte bir düşük olacak.

-Proje devreye girdiğinde 2.200 kişiye istihdam sağlanacak.

Altan ALKAN

http://www.kredivekartmasrafi.com/

http://altanalkan.org

http://altanalkan.com.tr

http://www.tuketicidanismanligi.com

http://www.kacakkullanimbedeli.com

http://www.kkbedeli.com

http://www.elektrikkayipbedeli.com

http://www.sayacokumabedeli.com

http://haksızkazanc.com

Kaynak :Habertürk

Editör :Amed Yaktı

Etiketler : Elektrik, Dolar, Proje
Bu haber sizden önce 1422 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler
Osmanlı´dan beri buraday
Banka isyan ettirdi!
İyimser Enflasyon Tahminl
Türkiye en cazip 18. piyasa
Tüketicinin güveni azaldı
1.5 milyon kişiye KEY müj
Bankalar Karamehmet´in peşinde
Migros ATM´leri hizmete
Benzine indirim!
Maliye´den özel sektöre
4200 euro maaşlı iş imkanı
Kurulan şirket sayısı arttı
Ergine´e göre işsizlik g
İstanbul köprülerinin 7 aylık
KEY ödemeleri başlıyor iş
Dolar haftaya nasıl başladı
THY´nin ilk yarı net kar
Transfer borsasında rakam
17 banka MASAK´tan geçer
Fırsatçıların ramazan vurgunu

RÖPORTAJLAR
Okunma : 941 Yorum : 0
Okunma : 987 Yorum : 0
Okunma : 987 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
İBB BAŞKANI KİM OLMALI ?
Binali YILDIRIM
Ekrem İMAMOĞLU
NAMAZ VAKİTLERİ